۱۵ روش مؤثر مشتری‌یابی به منظور جذب مشتریان بیشتر

آیا تماس سرد فقط مربوط به گذشته است؟ چگونه می‌توانید مشتریان جدید پیدا کنید؟ روش مؤثر مشتری‌یابی چیست؟

زمانی که یک کسب و کار رونق پیدا می‌کند، مطمئنا بزرگترین چالش پیش رو، مشتری‌یابی خواهد بود.

اگر فقط از تماس سرد استفاده کنید امری غیرحرفه‌ای و بی‌فایده است.

خوشبختانه، من در اینجا روش‌هایی برای مشتری‌یابی معرفی خواهم کرد، که کمکتان می‌کند تا از این وضعیت اجتناب کنید.

با این تفکر جدید، تماس سرد دیگر، کاربرد ندارد. در حالی‌که بازاریابان باید به تماس گرم توجه نمایند.قبل از اینکه تلفن را بردارید و تماس بگیرید، در مورد مشتری تحقیق کنید، فقط از این طریق می‌توانید مشکلات آنها را شناسایی کنید و نیز راه حل برای آن ارائه کنید.

از این روش‌های مشتری‌یابی برای شخصی‌سازی و جذب مشتریان بیشتر، استفاده کنید.

در اینجا ۱۵ روش مؤثر مشتری‌یابی به منظور جذب مشتریان بیشتر را معرفی می‌کنم.

اعتماد به نفس داشته باشید.

مشتری از روی صدای شما، اعتماد به نفستان را متوجه می‌شود. اعتماد به نفس تأثیر مستقیمی بر موفقیت تماس‌تان خواهد داشت. این را در نظر داشته باشید که فرد آن سوی تماس تلفنی، شما را نمی‌بیند، و فقط از روس صدای‌تان می‌تواند به شما اعتماد کند. اگر شما به خودتان اعتماد داشته باشید، آنها نیز به شما اعتماد خواهند کرد.

اشتباه همیشه رخ می‌دهد.

اگر در این حرفه مبتدی هستید، طبیعی است که جواب همه سوالات را ندانید و مرتکب اشتباه شوید. می‌توانید از اشتباهاتتان به عنوان ابزاری برای بهبود مهارت‌هایتان استفاده کنید.

تشخیص دهید که چه زمانی محصولتان برای مشتری مناسب نیست.

تعیین کنید که محصولتان برای کدام‌یک از مشتریان احتمالی، مناسب خواهد بود. اگر تشخیص دادید که محصولتان برای نیازهای این مشتری مناسب نیست، به درستی عقب نشینی کنید و اصراری برای فروش نداشته باشید.

حتما بخوانید:
منظور از مزیت رقابتی پایدار چیست؟

مانند یک فروشنده رفتار نکنید.

اگر به جای اینکه مانند فروشنده رفتار کنید، در نقش یک مشاور ظاهر شوید، آنگاه می‌توانید به درستی نیازهای ویژه مشتری را بشناسید و بر اساس آن پیشنهاداتی به وی ارائه کنید. صمیمی و دوستانه رفتار کنید.

سوال بپرسید.

حتی اگر جواب را نمی‌دانید، از سوال کردن نهراسید. اگر در جستجوی جواب‌های درست باشید، بهتر است تا خودتان جواب اشتباه بدهید. این رفتار نه تنها باعث می‌شود که اطلاعاتتان راجع به محصول بیشتر شود، بلکه شما را فردی راستگو و قابل اعتماد نشان خواهد داد.

هنگام برخورد با اولین مانع، متوقف نشوید.

مشتریان معمولا به علت مطابق نبودن با نیازها، توانایی و قدرت مالی، مخالفت‌هایی در مقابل شما انجام می‌دهند. اما شما می‌توانید از این مخالفت‌ها به عنوان فرصتی برای شناخت نیازهایشان استفاده کنید و کمک‌های خودتان را به آنها پیشنهاد بدهید.

انرژی مثبت خود را حفظ کنید.

پرانرژی و شاداب بودن را می‌توان از صدای شما تشخیص داد و مشتریانتان زمانی که با شما صحبت می‌کنند می‌توانند انرژی مثبت شما را حس کنند.

از شبکه‌های اجتماعی به نفع خودتان استفاده کنید.

می‌توانید برای مشتری‌یابی، از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنید.شبکه‌های اجتماعی نه فقط برای کسب اطلاعات در مورد مشتری مثل: کسب و کارشان، علاقه‌مندی‌ها مفید است بلکه می‌توانید به واسطه آن ارتباط موثری با مشتریان برقرار کنید. پست‌هایی به اشتراک بگذارید، توئییت‌های موردعلاقه‌تان را دنبال کنید، و خلاصه قبل از برقراری ارتباط با مشتری در شبکه‌های اجتماعی فعال باشید.

تحقیق کنید.

در راستای بحث شبکه‌های اجتماعی، لازم است تا به منظور کسب اطلاعات بیشتر از کسب و کار مشتری‌تان، وب‌سایت شرکت آنها را نیز بررسی کرده باشید. شناخت مشتریان به شما این امکان را می‌دهد که محصولی را به آنها بفروشید که منجر به رفع نیازهای‌شان می‌شود.

حتما بخوانید:
چگونه تیم پشتیبانی را جهت وفادارسازی مشتریان آموزش دهیم؟

سازمان‌یافته و مرتب باشید.

اگر قرار ملاقاتی با مشتری تدارک دیده‌اید، حتما به موقع حضور پیدا کنید. می‌توانید از یک تقویم و یا ساعت زنگ هشدار برای یادآوری قرار ملاقات، استفاده کنید. یادداشت‌ها و مدارک را به گونه‌ای مرتب کنید تا زمانی که خواستید از آن استفاده کنید، سردرگم نشوید.

پیام‌رسانی مؤثر و کارآمد داشته باشید.

اغلب، اولین تماسی که با مشتری برقرار می‌کنید،از طریق پست الکترونیک و یا پست صوتی می‌باشد. حتی در این پیام‌ها شما باید مهربان و خونگرم ظاهر شوید. تا جایی که ممکن است، پیام‌ها باید کوتاه و مختصر و دارای موضوع موثر باشد.

محصولتان را بشناسید.

محصول و خدماتی را که ارائه می‌کنید دقیقا بشناسید تا بتوانید به درستی مزایای بهره‌مندی از آن را شرح دهید. در این مورد باید مراقب باشید که با ارائه اطلاعات بیش از حد باعث سردرگمی مشتری نشوید. اگر بدانید که مشتری چه نیازهایی دارد، به آسانی می‌توانید درباره منافع و مزایایی که محصول‌تان برای مشتری دارد، مطالبی را توضیح دهید.

مانند یک انسان واقعی رفتار کنید.

با مشتری به گونه‌ای رفتار کنید که احساس کند یک انسان واقعی است نه صرفا فردی که مورد اصابت تماس سرد قرار گرفته است.شخصیت حقیقی یک انسان را در مکالمات خود نشان دهید و به گونه‌ای با مشتری تعامل برقرار کنید که احساس کند شما خود را متعهد به یاری رساندن به آنها می‌دانید.

روابط متقابل برقرار کنید.

همانگونه که در جستجوی مشتریان احتمالی هستید، وعده‌هایی که به آنها داده‌اید را پیگیری کنید.روابط دو طرفه‌ای برقرار کنید ضمن اینکه شما به دنبال مشتریان هستید باید فضایی را هم فراهم کنید که بتوانید نیازهای آنها را نیز تشخیص بدهید.

حتما بخوانید:
همیشه حق با مشتری است، اگر اعتراضی نداشته باشد

خودتان را به چالش بکشید و این روش‌های مشتری‌یابی را به کار ببرید.

اهدافتان را مشخص کنید، و سپس روش‌های دستیابی به اهدافتان را تدوین کنید. این امر شاید به جذب مشتری بیشتر منجر نشود، اما به طور کلی تیم شما را یاری خواهد کرد.

آیا روش دیگری می‌شناسید که موثر باشد؟

منبع : تدبیرگران ماندگار

روش مؤثر مشتری‌یابی

مشاوره رایگان نرم افزار CRM

با تکمیل فرم زیر، از مشاوره رایگان متخصصین مجموعه تدبیرگران ماندگار استفاده نمائید.

ما مشتاقانه منتظریم تا به شما نشان دهیم چگونه CRM ماندگار به توانمندسازی فروش برای به حداکثر رساندن درآمد کمک می کند.

تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای تدبیرگران ماندگار در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه های مختلف کسب و کار از جمله بازاریابی، فروش، مدیریت ارتباط با مشتری، مشتری مداری و ... را برای شما فراهم کنیم.
چنانچه مایل هستید در خصوص موضوعی مطالب بیشتری منتشر شود از طریق فرم ارتباط با ما، موضوع مدنظر خود را اعلام فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی

افزایش مشتری و فروش

تکنیکهای ساده‌تر کردن فروش به شرکتهای بزرگ

شرکت‌های بزرگ را به واحدهای دندان‌گیر تقسیم کنید: اغلب فروشندگان موانع ذهنی‌ای خلق می‌کنند که از ورودشان به شرکت‌های بزرگ جلوگیری می‌کند. قبول داریم که …

بلاگ

منافع ایجاد وفاداری در مشتری

امروزه هر مشتری ارزش ویژه خود را دارد و شرکتها برای به دست آوردن سهم بیشتری از بازار ثابت یا رو به کاهش باید مبارزه …

Customer-is-not-always-right
بلاگ

چرا همیشه حق با مشتری نیست؟

تا کنون چند بار اتفاق افتاده است که در اوج عصبانیت مدام به خود یادآور شوید که «آیا همیشه حق با مشتری است»؟ این شعاری …

فروش شبکه ای تله شاپینگ
بازاریابی

رازهای فروش شبکه های تله شاپینگ

اگر با دقت بیشتری دور و بر خودمان را نگاهی بیندازیم ، احتمالاً در منزل خود و یا نزدیکانمان وسایلی را خواهیم دید که با …

بلاگ

۷ اصلی که می‌تواند شما را یک کارآفرین موفق کند

همه آنچه شما نیاز دارید، قدری زمان بیشتر است تا همه اینها جمع شوند. آیا شما هم این‌گونه هستید؟ خوب است. این دقیقا همان نوع …

customer-orientation
بلاگ

مشتری مداری (اصول رفتار با مشتری)

مشتری مداری (اصول رفتار با مشتری) در سالهای گذشته مشاغل بسیاری وابستگی زیادی به مشارکت داشته اند،مشارکت دو سویه از طرف مشتری و فروشنده.نتیجه این …