NPS چیست؟ مفهوم، اهمیت و کاربردها

nps چیست
راهنمای مطالعه

NPS به اختصار “Net Promoter Score” یک معیار است که برای اندازه‌گیری رضایت مشتریان و وفاداری آن‌ها نسبت به یک محصول یا خدمت مشخص استفاده می‌شود. این معیار توسط فردریک ریچهلد (Fred Reichheld) در سال ۲۰۰۳ معرفی شد و به طور گسترده‌ای در سازمان‌ها و شرکت‌ها به عنوان یک ابزار اندازه‌گیری کیفیت خدمات و رضایت مشتریان به کار می‌رود.

برای محاسبه NPS، ابتدا از مشتریان خود سوالی به شرح زیر می‌پرسید:
“به دوستان، خانواده و همکاران خود چقدر احتمال می‌دهید که ما را توصیه کنید؟”

پاسخ‌ها به این سوال به سه دسته تقسیم می‌شوند:

افراد Promoters (ترویج‌کنندگان): کسانی که به محصول یا خدمت شما امتیاز ۹ یا ۱۰ را می‌دهند. این افراد معمولاً راضی هستند و احتمالاً آن را به دیگران توصیه می‌کنند.
افراد Passives (متعادل‌ها): کسانی که به محصول یا خدمت شما امتیاز ۷ یا ۸ را می‌دهند. این افراد به طور عمده راضی هستند، اما به تنهایی کافی ترغیب به توصیه نخواهند شد.
افراد Detractors (مخرب‌ها): کسانی که به محصول یا خدمت شما امتیاز ۶ یا پایین‌تر را می‌دهند. این افراد به طور کلی ناراضی هستند و احتمال توصیه ندارند.
نمره NPS در نهایت با کم کردن درصد افراد Detractors از درصد افراد Promoters محاسبه می‌شود. این نمره در بازه‌های مختلف قرار می‌گیرد و معمولاً از -۱۰۰ تا +۱۰۰ می‌رسد. افزایش NPS به معنی افزایش تعداد ترویج‌کنندگان نسبت به مخرب‌هاست و نمایانگر بهبود وضعیت رضایت مشتریان و وفاداری آن‌ها به محصول یا خدمت شماست.

دسته بندی: 

مشاوره رایگان نرم افزار CRM

با تکمیل فرم زیر، از مشاوره رایگان متخصصین مجموعه تدبیرگران ماندگار استفاده نمائید.

ما مشتاقانه منتظریم تا به شما نشان دهیم چگونه CRM ماندگار به توانمندسازی فروش برای به حداکثر رساندن درآمد کمک می کند.

تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای تدبیرگران ماندگار در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه های مختلف کسب و کار از جمله بازاریابی، فروش، مدیریت ارتباط با مشتری، مشتری مداری و ... را برای شما فراهم کنیم.
چنانچه مایل هستید در خصوص موضوعی مطالب بیشتری منتشر شود از طریق فرم ارتباط با ما، موضوع مدنظر خود را اعلام فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید