۱۰ سوال که باید برای مشخص کردن بازار هدف خود، بپرسید

رابرت هسریچ (Robert Hisrich)، بیان می‌کند که «ما اغلب‌اندازه بازار را دست کم می‌گیریم».

اینجا ۱۰ سوالی که به شما در شناسایی و درک چیستی بازار هدف، کمک می‌کنند، معرفی می‌شوند:

چه کسی برای محصول یا خدمت من پول خواهد داد؟

در ابتدا سعی کنید که مشکلی که محصول یا خدمت شما می‌تواند حل کند را درک کنید. سپس، با استفاده از این اطلاعات به مشخص کردن اینکه چه کسی مایل به پرداخت پول برای راه‌حل شما است کمک کنید. مشتریان بالقوه نه تنها به خدمات و محصولات شما نیاز دارند، بلکه آنها نیاز دارند که از این مشکل آگاه نیز باشند. توصیه می‌شود که با استفاده از ابزار کلمات کلیدی گوگل (Google`s keyword tool) ببینید که چه تعداد از افراد به دنبال کلماتی هستند که مرتبط با‌ایده کسب‌وکار شما است.

چه کسی قبلا از من خرید کرده است؟

برای اصلاح بازاریابی هدف و استراتژی قیمت‌گذاری خود، نگاه کنید که چه کسی قبلا محصول یا خدمت شما را خریده است. شما می‌توانید بینش‌های ارزشمندی با عرضه محصول در فاز آزمایشی و اجازه دادن به مشتریان بالقوه برای اینکه با کیف پول خود حرف بزنند، به دست آورید.

آیا من میزان دسترسی خود را دست بالا می‌گیرم؟

  1. ساده است فرض کنیم که اغلب افراد به محصول یا خدمت ما نیاز دارند. اما به جای فکر کردن در مورد این فرضیات، به گروه‌هایی از مشتریان بالقوه برای دریافت تصویر واقعی‌تری از مخاطب خود دسترسی پیدا کنید و تلاش‌های بازاریابی خود را خاص‌تر و محدودتر کنید. شما می‌توانید برای این منظور تحقیقات انجام دهید، با افراد در فروشگاه‌ها مصاحبه کنید یا اینکه گروه‌های تمرکز را سازماندهی کنید.
حتما بخوانید:
شش شیوه مذاکره

شبکه من چه فکری می‌کند؟

  1. در هنگام درک بازار هدف خود، ممکن است جست‌وجو برای بازخورد از مشتریان بالقوه از طریق انجام تحقیقات، گروه‌های تمرکز و ابزارهای دیگر، چالش برانگیز و پرهزینه باشد. اما شما با استفاده از شبکه‌های اجتماعی خود می‌توانید بازخورد رایگان دریافت کنید. بسیاری از افراد در شبکه‌های شما تمایل خواهند داشت که در مورد محصولات یا خدمات شما نظر بدهند و پیشنهادهایی داشته باشند.

آیا فرضیات من بر اساس دانش و تجربیات شخصی هستند؟

تجربه و دانش شخصی شما می‌تواند شما را به این باور برساند که شما بازار هدف خود را حتی قبل از اینکه تحقیقی در این زمینه انجام دهید، درک می‌کنید. برای مثال، اگر شما بدنساز هستید و می‌خواهید که کسب‌وکاری را مرتبط با سلامت شخصی آغاز کنید، ممکن است فرض کنید که مشتری خود را می‌شناسید. اینگونه فرض نکنید که می‌توانید مانند بازار هدف خود فکر کنید. شما مجبورید که از آنها بپرسید و با آنها صحبت کنید تا واقعا آنها را درک کنید.

مدل درآمدی من چیست؟

تصور کنید که چگونگی کسب درآمد شما می‌تواند به شما در پیدا کردن بازار هدفتان کمک کند. شرکت‌های اجتماعی می‌توانند در این زمینه به صورت خدعه آمیزعمل کنند، زیرا بدون داشتن هیچ برنامه ویژه‌ای برای به دست آوردن درآمد، دست بالا گرفتن‌اندازه بازار مشتری اشتباه است.

محصول یا خدمت خود را چگونه خواهم فروخت؟

استراتژی خرده فروشی شما می‌تواند بازار هدف شما را مشخص کند. آیا شما فروشگاه خواهید داشت یا وب سایت، یا هر دو؟ آیا شما فقط در کشور خودتان بازاریابی خواهید کرد یا این کار را به صورت جهانی انجام خواهید داد؟
برای مثال، یک کسب‌وکار که فقط به صورت آنلاین است، ممکن است مشتریان جوان‌تری نسبت به فروشگاه‌های دیگر داشته باشد. یک کسب‌وکار غیرآنلاین و سنتی می‌تواند مشتریان هدف شما را فقط به افراد محله شما محدود کند.
حتما بخوانید:
مدلسازی رفتار مشتری موثرترین عامل در رشد کسب و کارها

رقبای من چگونه شروع کرده‌اند؟

  1. ارزیابی استراتژی بازاریابی رقبا می‌تواند به شما در مشخص کردن مشتری هدفتان کمک کند. اما البته، بعد از اینکه مشتریان هدف خود را تعیین کردید. به سادگی از روی رویکرد بازاریابی بزرگ‌ترین رقیب خود کپی برداری نکنید. شما باید روش منحصر به خود را داشته باشید و کاری را که انجام می‌دهید از سایر رقبا متمایز‌سازید.

چگونه مشتریانم را پیدا خواهم کرد؟

  1. همانطور که برای مشخص کردن مشتریان هدف خود اقدام می‌کنید، سعی کنید مشخص کنید که آیا می‌توانید به طور کارآ به آنها خدمات برسانید. شما نیاز خواهید داشت که مقداری تحقیقات بازار انجام دهید و الگوهای جمعیت شناختی، جغرافیایی و خرید مخاطبان هدف خود را مورد مطالعه قرار دهید. اگر شما از یک فروشگاه اقدام به فروش می‌کنید، نیاز دارید که بدانید چه تعداد از افراد بازار هدف شما در اطراف شما زندگی می‌کنند. اگر فروش خود را از طریق وب سایت انجام می‌دهید، نیاز دارید که در مورد رفتار آنلاین مشتریان بالقوه خود نکاتی را فرابگیرید. درک زود هنگام چگونگی موقعیت یابی مشتریان، می‌تواند به شما برای ایجاد یک طرح بازی بعد از تعیین استراتژی بازاریابی کمک کند.

آیا جایی برای توسعه بازار هدف من وجود دارد؟

  1. برای اصلاح بازار هدف خود یا گسترش آن در طول زمان آماده باشید. برای مثال، فکر کردن در مورد اینکه آیا شما مشتریان داخلی را هدف قرار می‌دهید یا مشتریان در سرتاسر دنیا را، می‌تواند شروع خوبی باشد. با توجه به قدرت موقعیت یابی موبایلی که در دهه گذشته رشد داشته است، شرکت‌ها می‌توانند تعداد بازارهای هدف در حال رشد را ببینند.
حتما بخوانید:
تاثیر جلب اعتماد مشتری در افزایش فروش

منبع:.entrepreneur

دسته بندی: 

مشاوره رایگان نرم افزار CRM

با تکمیل فرم زیر، از مشاوره رایگان متخصصین مجموعه تدبیرگران ماندگار استفاده نمائید.

ما مشتاقانه منتظریم تا به شما نشان دهیم چگونه CRM ماندگار به توانمندسازی فروش برای به حداکثر رساندن درآمد کمک می کند.

تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای تدبیرگران ماندگار در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه های مختلف کسب و کار از جمله بازاریابی، فروش، مدیریت ارتباط با مشتری، مشتری مداری و ... را برای شما فراهم کنیم.
چنانچه مایل هستید در خصوص موضوعی مطالب بیشتری منتشر شود از طریق فرم ارتباط با ما، موضوع مدنظر خود را اعلام فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی

آموزش پرسنل
بلاگ

نقش مدیران در آموزش کارکنان

مدیران به‌دلیل حضور موثرشان در شرکت و کارخانه، عمدتا می‌توانند نقشهای برجسته‌ای در زمینه آموزش ایفا کنند. در این مقاله به برخی از این نقشها …

بلاگ

مشتری را از «روز صفر»جذب کنید

ایده‌های کسب‌وکار، حتی ایده‌های خوب، دیگر پیش پا افتاده شده‌اند. دنیای کسب‌وکار مملو از محصولات و خدماتی است که مشکلات را حل می‌کنند و گزینه‌های …

بلاگ

همیشه حق با مشتری است، اگر اعتراضی نداشته باشد

حامد شجاعی، عضو انجمن مشاوران مدیریت ایران«همیشه حق با مشتری است، اگر اعتراضی نداشته باشد!» این عبارت، واقعیت مانیفست مشتری مداری در بسیاری از بنگاه‌های …

crm
بلاگ

ده دلیل برای اینکه چرا شما به نرم افزار CRM نیاز دارید

قبل از خواندن این متن، باید بگوییم که ما فقط به ده دلیل از دلایلی که باید از CRM استفاده کرد، اشاره می کنیم.اما دلایل …

مشتری مداری
بلاگ

ده فرمان برای شرکت‌های مشتری‌مدار

همه چیز به یک نام مرسوم و معمولی منتهی می‌شود؛ مشتری. کسب و کارها نمی‌توانند بدون مشتریان شان زنده بمانند؛ به این دلیل که مشتری …

customer-behavior
بلاگ

مدلسازی رفتار مشتری موثرترین عامل در رشد کسب و کارها

به نظر شما موثرترین عاملی که منجر به سودآوری کسب و کارتان خواهد شد، چیست؟ نحوه برخورد و رفتار شما با مشتری بر تصمیمات و …