فرآیند پیاده سازی CRM: هفت گام برای اجرای موفق

پیاده سازی CRM
راهنمای مطالعه

شرکت‌ها در عصر دیجیتال نیاز به راه جدیدی برای ارتباط با مشتریان خود دارند. اینجاست که فن آوری مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)وارد صحنه می شود. CRM به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا عملیات شرکت خود را مدیریت، تغییر دهند و درک دقیقی از عملکرد شرکت خود به دست آورند.

CRM همواره با تغییر نیازها تکامل یافته است و اکنون به بخشی یکپارچه در اکثر سازمان ها تبدیل شده است. در سال ۲۰۲۸، فن آوری CRM به ارزش ۱۲۸.۹۷ میلیارد دلار خواهد رسید که نشان دهنده رشد ۱۲.۱ درصدی در هفت سال آینده است.

مزایای استفاده از CRM شامل ایجاد یک مرکز ارتباطی متمرکز، افزایش نرخ حفظ مشتریان، ارائه تجزیه و تحلیل دقیق و آماری، بهبود سیستم پشتیبانی مشتری و مزایای دیگر می‌شود. شرکت‌ها به طور گسترده در پیاده‌سازی CRM سرمایه‌گذاری می‌کنند، اما برای اطمینان از بهره‌وری موثر از آن، نیاز به یک برنامه اجرایی مؤثر دارند.

این مقاله ۷ مرحله را پوشش می دهد که می تواند اجرای موفق CRM را تضمین کند. قبل از آن، بیایید برخی اصول اولیه را درک کنیم.

فرآیند پیاده سازی CRM چیست؟

پیاده‌سازی CRM به معنای استقرار نرم‌افزار CRM از ابتدا یا ادغام آن با سیستم‌های موجود است. این فرآیند به مدیریت ارتباط با مشتریان به شکل یکپارچه کمک می‌کند.

موفقیت در پیاده‌سازی CRM می‌تواند منجر به ارائه یک سیستم مدیریت متمرکز و ایجاد سهولت در دسترسی به اطلاعات مشتریان گردد.

 


چگونه یک سیستم CRM را پیاده سازی کنیم؟

پیاده‌سازی یک سیستم CRM ممکن است به تخصیص منابع انسانی و مالی نیاز داشته باشد. برای بهبود نتایج در پیاده‌سازی CRM، نیاز به برنامه‌ریزی دقیق، تخصیص منابع مناسب، و ایجاد یک سیستم مدیریت منطقی داریم.

برای پیاده‌سازی CRM، شرکت‌ها باید اعضای کلیدی از تیم‌های بازاریابی، خدمات مشتری، و پشتیبانی فروش را در تیم اصلی پیاده‌سازی جای دهند. این رویکرد همکارانه در پیاده‌سازی، می‌تواند مسیری را برای اجرای سریع و مؤثر سیستم CRM فراهم کند.”


۷ گام برای پیاده سازی موفق CRM

هفت مرحله برای پیاده سازی موفق CRM را می توان به سه مرحله تقسیم کرد که عبارتند از:

قبل از اجرا

۱. ارزیابی نیازهای CRM و تعیین اهداف
۲. نرم افزار CRM مناسب را انتخاب کنید
۳. یک تیم پیاده سازی بسازید
۴. ایجاد یک برنامه مدیریت تغییر
۵. بودجه اجرای CRM خود را برنامه ریزی کنید

پیاده سازی CRM

آماده برای رفتن به زندگی

پس از اجرا

ارزیابی مستمر

بیایید فرایندهای گام به گام دخیل در پیاده سازی موفق CRM را با جزئیات مطالعه کنیم:

۱. ارزیابی نیازهای CRM و تعیین اهداف

اولین و مهم ترین گام در پیاده سازی CRM، ارزیابی نیازهای یک CRM و تعیین اهداف برای رسیدن به آن بدون هیچ گونه نقصی است. براساس گزارش مجله CIO، حدود یک سوم (۳۳ ⁇)از کل پروژه های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)با شکست مواجه می شوند.

ارزیابی نیازهای CRM و تعیین اهداف

بنابراین صرف زمان بیشتر برای تصمیم گیری در مورد استفاده صحیح از CRM می تواند صرفه جویی زیادی برای یک شرکت داشته باشد. همچنین، فهرست کردن نیازهای مختلف در بخش ها و تطبیق آن ها برای تعیین یک هدف مشخص برای فرآیند پیاده سازی CRM ضروری است. قبل از اجرای CRM از خودتان بپرسید:

پیاده سازی CRM چقدر طول خواهد کشید؟
منابع مورد نیاز چیست؟
آیا بهره وری کلی و ROI را افزایش خواهد داد؟

۲. نرم افزار CRM مناسب را انتخاب کنید

گام مهم بعدی، انتخاب CRM مناسب است که متناسب با نیازهای شرکت شما باشد. راه حل های CRM ممکن است ویژگی های زیادی داشته باشند و کسب وکارها باید اهداف روشنی برای برنامه ریزی ویژگی های لازم در CRM خود تعیین کنند.

شما باید ویژگی های مختلف ارائه شده، پشتیبانی و خدماتی که فروشندگان ارائه می دهند را با هم مقایسه کنید. همچنین به یاد داشته باشید که راه حل های ارائه شده باید بتوانند به راحتی با دیگر بخش های سازمان شما یکپارچه شوند.

به عنوان مثال، تیم فروش باید بتواند گزارش های خود را با دیگر تیم های داخل شرکت به اشتراک بگذارد. پس قبل از خرید یک محصول CRM تحقیقات خود را به خوبی انجام دهید!

۳. یک تیم پیاده سازی بسازید

پس از مشخص شدن نرم افزار CRM و تعیین اهداف، قدم بعدی ساخت تیم پیاده سازی نرم افزار CRM شما است. این تیم مسئول شرکت در هر مرحله از فرآیند پیاده سازی خواهد بود.

یک تیم پیاده سازی بسازید

شما باید اعضایی از حوزه های کلیدی در شرکت مانند:

مدیر پروژه
سرپرست تیم فروش
مدیر بازاریابی
مدیر فن آوری اطلاعات
نمایندگانی از سایر حوزه های حیاتی
زمانی که تیم تشکیل شد، آن ها باید در هر فرآیندی حضور داشته باشند و از برنامه اجرایی مطلع باشند.

۴. یک برنامه مدیریت تغییر ایجاد کنید

پس از ایجاد تیم، تمرکز بعدی باید ایجاد برنامه مدیریت تغییر کامل (CMP)باشد. به دلایل مختلف، کارمندان شما می توانند در برابر سیستم جدید مقاومت کنند، بنابراین داشتن یک CMP می تواند به شما در تعامل با کارمندان و اطمینان از انتقال یکپارچه کمک کند.

یک CMP موثر می تواند به افراد شرکت کمک کند تا بدون هیچ دردسری در طول زمان خود را با تغییرات وفق دهند. بنابراین، قبل از پیاده سازی CRM، تیم پیاده سازی باید بازخورد کارمندان، پتانسیل آموزشی آن ها و دیگر مسائل فنی را با استفاده از یک برنامه مدیریت تغییر ارزیابی و ارزیابی کند.

۵. بودجه اجرای CRM خود را برنامه ریزی کنید

برنامه ریزی بودجه برای پیاده سازی CRM بسیار مهم است زیرا می تواند به برنامه ریزی و کاهش هزینه های غیرضروری کمک کند. قبل از برنامه ریزی بودجه، اطمینان حاصل کنید که هر هزینه ای در نظر گرفته شده است – برای همه چیز قبل از دوره زندگی برنامه ریزی کنید.

همچنین، اطمینان حاصل کنید که یک بافر ۱۰ ⁇ برای بی دردسر کردن پیاده سازی نگه می دارید. یک تحلیل هزینه – فایده انجام دهید و گزارش خود را قبل از ادامه اجرا آماده نگه دارید.

۶. آماده شدن برای رفتن به زندگی

چهار فرآیند مهم در مرحله پیاده سازی CRM وجود دارد که در زیر به آن ها می پردازیم:

آماده باشید تا زنده بمانید

یکپارچه سازی های شخص ثالث – برای کار یکپارچه نرم افزار CRM، باید با سیستم های دیگر سازمان شما یکپارچه شود تا در یک خط لوله اجرا شود.

انتقال داده ها – داده های موجود مشتری و شرکت خود را به سیستم CRM منتقل کنید. این کار را می توان به صورت دستی یا با استفاده از ابزارهای انتقال داده انجام داد.

آموزش ⁇ gt؛ کاربردی – همشهری آنلاین: برای اطمینان از اثربخشی آموزش و ROI سریع تر، نرم افزار آموزشی مناسب را انتخاب کنید.

آزمایش – زمانی که محیط CRM شما آماده شد، باید آن را در چندین دور آزمایش قرار دهید. این کار باید در تمام بخش های شرکت مانند فروش، خدمات مشتری و بازاریابی انجام شود. این کار باعث می شود تا برنامه بدون خطا در زمان اجرا اجرا شود.

آزمایش Go – Live – Post، Go – Live باید در مراحل مختلف انجام شود که با تمرکز بر یک حوزه در شرکت شروع می شود. بازخوردها و گزارش های این دوره باید با تیم پیاده سازی به اشتراک گذاشته شود تا سیستم CRM کارآمدتر شود.

۷. ارزیابی مستمر

پس از فعال کردن سیستم CRM در سازمان، پایش، اندازه گیری و پی گیری پیشرفت کار ضروری است. این کار به شرکت ها کمک می کند تا عملکرد CRM خود را در طول زمان محک بزنند و اشتباه ات حوزه های مربوطه را اصلاح کنند.

این یک فرآیند یک باره نیست؛ کسب وکارها باید به طور مداوم سوابق را تا زمانی که سیستم CRM برقرار است، ارزیابی و حفظ کنند.

این ۷ مرحله می توانند به شما کمک کنند تا از پیاده سازی موفق CRM اطمینان حاصل کنید. با این حال، ممکن است با چالش هایی مانند ناکارآمدی آموزش، پذیرش ضعیف کاربر، و بمباران شدن با بسیاری از درخواست های IT مواجه شوید.

باید برای مقابله با این چالش ها نیز آماده باشید. نگران نباشید؛ این کار می تواند طاقت فرسا باشد، اما ما شما را پوشش داده ایم.

کسب وکارها از پلتفرم پذیرش دیجیتال (DAP)برای غلبه بر چالش های پیاده سازی و پذیرش CRM استفاده می کنند. Apty DAP می تواند به صورت یکپارچه در سیستم CRM موجود شما ادغام شود و راهنمایی های درون برنامه ای برای کمک به کارمندان شما در تکمیل کاره ای روزمره شان ارائه دهد.

تجزیه وتحلیل مناسب به شما کمک می کند بفهمید کارمندانتان کجا گیر کرده اند و به کمک نیاز دارند. شما می توانید راه حل های سفارشی برای غلبه بر این سکسکه ها و افزایش بهره وری آن ها ایجاد کنید. Leverage Apty برای اطمینان از پذیرش ۲۰۰ ⁇ سریع تر CRM، افزایش ۳۰۰ ⁇ در بهره وری کارکنان ⁇ عملکرد، و کاهش ۸۰ ⁇ هزینه های آموزشی ⁇ پشتیبانی.


اهمیت پیاده‌سازی CRM

یک سیستم CRM جدید بسیاری از فرایندهای تثبیت شده برای تیم شما را اصلاح خواهد کرد، بنابراین برنامه شما باید به طور طبیعی این سیستم جدید را با جریان کاری فعلی شما ادغام کند تا کارمندان را برای راه اندازی آن آماده کند. یک فرآیند پیاده سازی مناسب، زمان مورد نیاز برای آشنایی کارمندان با ابزارهای آن را به حداقل می رساند و همچنین ریسک را کاهش می دهد.

هرچه بخش های بیشتری از کسب وکار شما تحت تاثیر CRM قرار بگیرد، به استراتژی پیاده سازی گسترده تری نیاز خواهید داشت. تقریبا نیمی از پیاده سازی های CRM انتظارات را برآورده نمی کنند، و نصب یک سیستم CRM بدون یک استراتژی دقیق می تواند منجر به سردرگمی، داده های خراب، کارکنان ناراضی، و بهره وری فلج کننده شود. به عبارت دیگر، وقتی که کارکنان باید با یک سیستم ناآشنا کار کنند، ممکن است وظایف روزمره‌شان به تأخیر بیفتد.

نکته: تیم شما ممکن است بدون آموزش های لازم و سرمایه گذاری روی منابع، از سیستم CRM به اشتباه استفاده کند تا ویژگی ها و شیوه های آن را یاد بگیرد و این ممکن است منجر به نتایج غیرمطلوبی برای کسب‌وکار شود.


چه مدت طول می‌کشد تا پیاده‌سازی CRM انجام شود؟

زمان بندی پیاده سازی یک نرم افزار CRM جدید به اندازه کسب وکار و بخش های مختلف آن بستگی دارد. با این حال، اغلب کسب و کاره ای کوچک می توانند انتظار داشته باشند که اجرای آن یک تا سه ماه به طول انجامد. سایر متغیرهای کلیدی شامل این هستند که شما کدام راه حل CRM را انتخاب می کنید، آیا در انتقال داده ها و تست سیستم، از خدمات شرکت فروشنده نرم افزار CRM استفاده می کنید، هر برنامه آموزشی یا مشاوره ای که ارائه دهنده CRM ارائه می دهد، و کیفیت و کمیت داده هایی که در حال حاضر در اختیار دارید.

در برابر وسوسه انجام همزمان وظایف مختلف مقاومت کنید. CRM می تواند تغییرات گسترده ای حتی در ابتدایی ترین فرایندهای کسب وکار شما ایجاد کند و از دست دادن هر مرحله ای می تواند کل فرآیند را خراب کند.

در طول مرحله توسعه، زمانی که منابع در حال تخصیص به کارهای مختلف هستند، ممکن است بهره وری کاهش یابد. بنابراین، مهم است که به دقت مشخص کنید که چگونه می توان مراحل و آموزش های لازم را در زمان مناسب انجام داد تا پس از راه اندازی، تیم بتواند به سرعت کار را شروع کند.

این کار را می توان با ایجاد یک برنامه دقیق انجام داد که شامل موارد زیر باشد:

  • لیستی از تمام مراحل و آموزش های لازم
  • ترتیب انجام مراحل و آموزش ها
  • زمان مورد نیاز برای تکمیل هر مرحله و آموزش
  • منابع مورد نیاز برای تکمیل هر مرحله و آموزش

همچنین، مهم است که این برنامه را به طور مداوم بررسی و به روز کنید تا اطمینان حاصل شود که با توجه به پیشرفت پروژه، همچنان دقیق است.

نکته کلیدی: پیاده سازی نرم افزار CRM معمولا بین یک تا سه ماه زمان می برد. هر مرحله را به صورت جداگانه و بدون عجله انجام دهید.


اشتباهات معمول در پیاده‌سازی CRM که باید اجتناب شود

انجام کارهای زیادی در زمان زود

پیچیدگی بیش از حد می‌تواند تمرکز CRM را به گونه‌ای تغییر دهد که مشکل اشتباه را حل کند. هایمان پیشنهاد می‌دهد که تمرکز را بر روی سه یا پنج اولویت مهم خود قرار دهید. “روی اولویت‌های اصلی سه یا پنج اولویت مهم تان تأکید داشته باشید.”

تلاش برای دستیابی به هدف اصلی هر بخش یا کاربر نکنید. همیشه فرصتی برای ارتقاء سیستم شما در آینده وجود دارد اگر از راه صحیح شروع کنید. تغییر مسیر بعد از از دست دادن زمان، منابع، و احتمالاً اعتماد تیمتان پس از یک راه‌اندازی دشوار، بسیار دشوارتر خواهد بود.

از دست دادن پشتیبانی تیم

اگرچه شما تصویر کلی را ممکن است بیشتر از کاربرد روزانه سیستم متوجه شوید، احتمالاً کمتر در استفاده روزمره از سیستم درگیر هستید. به بازخورد گوش کنید و ارزش آن را بیابید. با کارکنانی که ممکن است با تغییر در روش‌هایی که ممکن است سال‌ها استفاده کرده باشند، هم‌دردی کنید.

گلدنبرگ برجسته می‌کند که “عامل ۳ برابری” را برای نشان دادن کاربران روزانه به موثریت CRM نشان دهید. هرگاه یک کاربر داده‌ای را وارد می‌کند، “آن کاربر باید سه قطعه ارزشمند اطلاعات دریافت کند تا برانگیزه شود که از سیستم استفاده کند.” یک کاربری که به طور مداوم مزایای استفاده از نرم‌افزار را می‌بیند، ارزش آن را بهره‌مند خواهد شناخت.

فراموش کردن هدف CRM

یک پلتفرم CRM ابزاری است برای کمک به تیم شما در حل مسائل؛ نمی‌تواند به تنهایی مسائل را حل کند. به خاطر داشته باشید که هدف یک CRM افزایش قدرت تیم است، نه قدرت نرم‌افزار. پایبندی به این قاعده طلایی تصمیم‌گیری‌های شما در طول فرآیند را بر روی اهداف صحیح تمرکز خواهد داد.

 
پلتفرم CRM ابزاری برای کمک به تیم شما در حل مشکلات است؛ اما خودش نمی تواند به تنهایی مشکلات را حل کند. به یاد داشته باشید که هدف از CRM توانمندسازی تیم است، نه توانمندسازی تیم نرم افزار. پایبندی به این قانون طلایی، تصمیمات شما را در طول فرآیند متمرکز بر اهداف مناسب نگه می دارد. [ توصیه های ما برای بهترین سیستم های CRM برای کسب و کاره ای کوچک را بررسی کنید ]
 

این جمله تاکید می‌کند که هدف اصلی یک CRM (سیستم مدیریت ارتباط با مشتری) افزایش توانایی و کارایی تیم کسب و کار است و نباید به اشتباه فکر کنیم که CRM خود به تنهایی مشکلات را حل می‌کند یا تیم را باید به مشکلات نرم‌افزاری تنظیم کنیم. در واقع، CRM به تیم کمک می‌کند تا بهبود‌ها و بهره‌وری در ارتباط با مشتریان را دستیابی دهد و به تیم اجازه می‌دهد تا از این ابزار بهره‌وری کامل ببرد و از آن بهره‌گیری کند.

نکته
از اشتباه ات رایج مانند پیچیده کردن بیش از حد فرآیند راه اندازی اجتناب کنید و فراموش کنید که هدف CRM این است که به عنوان یک راه حل برای تیم عمل کند، نه اینکه تیم CRM را تقویت کند.
++

اشتباهات معمول در پیاده‌سازی CRM که باید اجتناب شوند:

۱. انجام زیاده‌روی از زود: انجام زیاده‌روی از زود می‌تواند منجر به تغییر تمرکز CRM به نحوی که مسئله اشتباهی را حل کند، شود. هایمان توصیه می‌کند که بر روی سه یا پنج اولویت اصلی خود تأکید کنید.

۲. تلاش برای دستیابی به هدف اصلی هر بخش یا کاربر: همیشه فرصت‌هایی برای ارتقاء سیستم در آینده وجود دارد، اگر با رویکرد درست شروع کنید. پس از از دست دادن زمان، منابع، و احتمالاً اعتماد تیمتان پس از یک راه‌اندازی دشوار، تغییر مسیر بسیار دشوارتر می‌شود.

۳. از دست دادن حمایت تیم: اگرچه شما تصویر کلی را می‌بینید، احتمالاً در استفاده روزانه از سیستم شرکت دارید کمتر دخالت دارید. به بازخوردها گوش دهید و ارزش آن را بیابید. با کارکنانی که ممکن است سال‌ها از روش‌هایی استفاده کرده‌اند که ممکن است تغییر کنند، همدردی کنید.

۴. فراموش کردن هدف یک CRM: یک پلتفرم CRM ابزاری است که به تیم شما در حل مشکلات کمک می‌کند. این ابزار نمی‌تواند به تنهایی مشکلات را حل کند. به یاد داشته باشید که هدف یک CRM، تقویت تیم است، نه اینکه تیم نرم‌افزار را تقویت کند. پایبندی به این قانون طلایی، تصمیمات شما در طول فرآیند را بر روی اهداف صحیح تمرکز خواهد داد.

مشاوره رایگان نرم افزار CRM

با تکمیل فرم زیر، از مشاوره رایگان متخصصین مجموعه تدبیرگران ماندگار استفاده نمائید.

ما مشتاقانه منتظریم تا به شما نشان دهیم چگونه CRM ماندگار به توانمندسازی فروش برای به حداکثر رساندن درآمد کمک می کند.

تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای تدبیرگران ماندگار در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه های مختلف کسب و کار از جمله بازاریابی، فروش، مدیریت ارتباط با مشتری، مشتری مداری و ... را برای شما فراهم کنیم.
چنانچه مایل هستید در خصوص موضوعی مطالب بیشتری منتشر شود از طریق فرم ارتباط با ما، موضوع مدنظر خود را اعلام فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید