انواع CRM

انواع CRM

در بازار رقابتی رو به رشد مداوم، برای یک کسب و کار بسیار مهم است که اطلاعات درست را در زمان مناسب به فرد مناسب به اشتراک بگذارد، در غیر این صورت کسب و کار فرصت های خود را برای فروش محصولات یا خدمات از دست خواهد داد. نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری تنها راه حلی است که می تواند به کسب و کار کمک کند تا با ایجاد یک رابطه قوی بین سازمان و مشتریان، به حفظ مشتریان فعلی و به دست آوردن فرصت های جدید کمک می کند. انواع CRM عبارتند از  عملیاتی، تحلیلی و مشارکتی که در ادامه به بررسی هر یک می پردازیم.

انواع CRM:

۱. CRM عملیاتی

CRM عملیاتی فرآیند کسب و کار را ساده می کند که شامل اتوماسیون فروش، اتوماسیون بازاریابی و اتوماسیون خدمات می شود. هدف اصلی این نوع CRM تولید سرنخ ها، تبدیل آنها به مخاطبین، گرفتن تمام جزئیات مورد نیاز و ارائه خدمات در طول چرخه عمر مشتری است.

اتوماسیون فروش:
اتوماسیون فروش به سازمان کمک می کند تا فرآیند فروش را خودکار کند. هدف اصلی اتوماسیون فروش، تعیین استانداردهای درون سازمانی برای جذب مشتریان جدید و برخورد با مشتریان فعلی است. اطلاعات را به گونه ای سازماندهی می کند که کسب و کار بتواند نیازهای مشتریان را برآورده کند و فروش را به طور کارآمدتر و موثرتر افزایش دهد. این شامل ماژول های مختلف فروش CRM مانند مدیریت سرنخ، مدیریت تماس، مدیریت نقل قول به سفارش، پیش بینی فروش است.

اتوماسیون بازاریابی:
هدف اصلی اتوماسیون بازاریابی، یافتن بهترین راه برای ارائه محصولات و نزدیک شدن به مشتریان بالقوه است. ماژول اصلی در اتوماسیون بازاریابی مدیریت کمپین است. این به کسب و کار این امکان را می دهد که کانال/های موثر (مانند ایمیل ها، تماس های تلفنی، ملاقات چهره به چهره، تبلیغات در رسانه های اجتماعی) را برای دستیابی به مشتریان بالقوه تصمیم بگیرند.

حتما بخوانید:
منافع ایجاد وفاداری در مشتری

اتوماسیون خدمات:
اتوماسیون خدمات، کسب و کار را قادر می سازد تا با ارائه بهترین کیفیت خدمات و ایجاد روابط قوی، مشتریان خود را حفظ کند. این شامل مدیریت مسائل برای رفع مشکلات مشتریان، مدیریت تماس مشتری برای رسیدگی به تماس های ورودی/خروجی، مدیریت برچسب خدمات برای نظارت بر کیفیت خدمات بر اساس شاخص های کلیدی عملکرد است.

۲. CRM تحلیلی

CRM تحلیلی به مدیریت ارشد، بازاریابی، فروش و پرسنل پشتیبانی کمک می کند تا راه بهتری را برای ارائه خدمات به مشتریان تعیین کنند. تجزیه و تحلیل داده ها وظیفه اصلی این نوع برنامه سی آر ام  است. این داده‌های مشتری را که از نقاط تماس مختلف به دست می‌آیند، تجزیه و تحلیل می‌کند تا بینش بهتری در مورد وضعیت فعلی یک سازمان به دست آورد. این به مدیریت ارشد کمک می کند تا تصمیم بهتری بگیرد، مدیران بازاریابی به درک اثربخشی کمپین، مدیران فروش برای افزایش فروش و پرسنل پشتیبانی برای بهبود کیفیت پشتیبانی و ایجاد ارتباط قوی با مشتری کمک می کند.

ویژگی های CRM تحلیلی:

اطلاعات مشتری را از کانال های مختلف جمع آوری کنید و داده ها را به روشی ساختاریافته تجزیه و تحلیل کنید
به سازمان کمک کنید تا متدولوژی تجاری را در فروش، بازاریابی و پشتیبانی تنظیم کند تا ارتباط و وفاداری مشتری را بهبود بخشد
بهبود اثربخشی سیستم CRM و تجزیه و تحلیل شاخص های کلیدی عملکرد، تعیین شده توسط کسب و کار

۳. CRM مشارکتی

CRM مشارکتی که گاهی اوقات به عنوان CRM استراتژیک نامیده می شود، سازمان را قادر می سازد تا اطلاعات مشتریان را در بین واحدهای تجاری مختلف مانند تیم فروش، تیم بازاریابی، تیم فنی و پشتیبانی به اشتراک بگذارد. به عنوان مثال، بازخورد یک تیم پشتیبانی می تواند برای تیم بازاریابی مفید باشد تا به مشتریان هدف با محصولات یا خدمات خاص نزدیک شود. در دنیای واقعی، هر واحد تجاری به عنوان یک گروه مستقل کار می کند و به ندرت داده های مشتریان را با تیم های دیگر به اشتراک می گذارد که اغلب باعث ضرر کسب و کار می شود. CRM مشارکتی به متحد کردن همه گروه‌ها برای هدف فقط یک هدف کمک می‌کند – استفاده از تمام اطلاعات برای بهبود کیفیت خدمات مشتری برای به دست آوردن وفاداری و جذب مشتریان جدید برای افزایش فروش.

حتما بخوانید:
نقش مدیریت دانش در ارتباط با مشتری

انواع مختلف برنامه های CRM دارای ویژگی ها و مزایای متفاوتی هستند. بنابراین قبل از پیاده سازی سیستم CRM، تصمیم گیری در مورد هدف و استراتژی آینده برای یک کسب و کار بسیار مهم است. اگر می خواهید بهترین CRM را برای کسب و کار خود انتخاب کنید، مقاله ما را در مورد “نحوه انتخاب بهترین نرم افزار CRM برای تجارت خود” بخوانید.

 

منبع: تدبیرگران ماندگار

مشاوره رایگان نرم افزار CRM

با تکمیل فرم زیر، از مشاوره رایگان متخصصین مجموعه تدبیرگران ماندگار استفاده نمائید.

ما مشتاقانه منتظریم تا به شما نشان دهیم چگونه CRM ماندگار به توانمندسازی فروش برای به حداکثر رساندن درآمد کمک می کند.

تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای تدبیرگران ماندگار در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه های مختلف کسب و کار از جمله بازاریابی، فروش، مدیریت ارتباط با مشتری، مشتری مداری و ... را برای شما فراهم کنیم.
چنانچه مایل هستید در خصوص موضوعی مطالب بیشتری منتشر شود از طریق فرم ارتباط با ما، موضوع مدنظر خود را اعلام فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی

روش بازاریابی و تبلیغات موتور هوندا
بلاگ

موتور هوندا و روش‌ بازاریابی و تبلیغات

اشاره:مؤسس این شرکت سوئی چیرو هوندا، پسر یک آهنگر فقیر بود. او با رها کردن تحصیلات دبیرستان و مهارت‌ورزی در تعمیر موتور، شرکت هوندا موتور …

بلاگ

نکاتی برای کسب وکارهای کوچک در مواجهه با رکود

شرایط اقتصادی یک کشور، حتی قدرتمندترین اقتصادهای جهان مانند آمریکا، همواره شاهد روندی رو به رشد نبوده و مواقعی پیش می آید که بروز رکود …

بلاگ

فروش مشاوره ای چیست؟

فروش مشاوره ای چیست؟ساده است، روش فروشی که فروشنده به عنوان یک مشاور متخصص برای مشتریان عمل می کند، سوالاتی را برای شناسایی نیازهایشان می …

بلاگ

راهنمای انتخاب نرم افزار CRM مناسب کسب و کار شما

پیش از آنکه در مورد راهنمای انتخاب نرم افزار CRM توضیح دهیم به طور مختصر در مورد اینکه CRM چیست می پردازیم.   سال‌ها پیش …

تعریف رضایت مشتری
بلاگ

تعریف رضایت مشتری

رضایت مشتری شرکت­ها در راستای توجه به مشتری و تأمین رضایت و تهیه کالا و خدمات مناسب در جهت رفع نیازهای آنان اهمیت خاصی قائل …

بلاگ

۱۰ مهارت مهم برای خدمات مشتری

آیا شما دنبال شغلی هستید که با ارائه خدمات به مشتری سر و کار دارد؟ آیا مهارتهای مربوط به این شغل را دارید تا کارفرمایان …