قبل از خواندن این متن، باید بگوییم که ما فقط به ده دلیل از دلایلی که باید از CRM استفاده کرد، اشاره می کنیم.اما دلایل آن خیلی خیلی بیشتر از این تعداد است و شما ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشید. ما در این مقاله میخواهیم به ارزش CRM و کمکی که به شما و کسسب و کارتان می کند پی ببرید.

۱۰.حافظه شما عالی نیست.

شما می توانید ۱۰ یا ۲۰ یا حتی ۵۰ مشتری را در ذهن خود نگه داریداما زمانی میرسد که دیگر نمی توانید همه کارها و اقدامات انجام شده برای انها را پیگیری و مدیریت نمایید. اما آیا واقعا شما می خواهید کسب و کارتان را به خاطر اطلاعاتی که در ذهنتان نگه می دارید محدود کنید؟ اگر شما بتوانبد فقط ۲۰ مشتری را به خوبی در ذهن خود مدیریت نمایید، در حقیقت شما جلوی رشد کسب و کارتان را گرفته اید. با نرم افزار CRM شما می توانید اطلاعات و تاریخچه هزاران مشتری را ذخیره و مدیریت نمایید و یک کامپیوتر را برای مدیریت کردن وظایف حافظه تان و تماسهایی که باید گرفته شود بگذارید. از منافع تکنولوژی برای موفقیت بیزینستان استفاده کنید.پس رشد بیزینس شما هیچ گاه به خاطر حافظه ای که نمی تواندهمه چیز را به خاطر بسپارد، محدود نمی شود.

۹.ایمیل ها غیرمتمرکز هستند.

من سالها پیش فکر می کردم inbox ایمیل من یه راهکار عالی برای مدیریت مشتریانم است. چون می توانستم فیلتر کنم، سرچ کنم و ایمیل های قدیمی را بخوانم و من بیشتر از این چه چیزی می خواستم؟! این کار در ابتدا خوب بود اما به سرعت inbox من پر شد و من دیگر نمی توانستم آن را مدیریت کنم. پیدا کردن ایمیل های ارسال شده مشکل شد و پیگیری آنچه به مشتریان قدیمی گفته بودیم یا آنها به ما گفته بودند، دشوار گشت. حال، زمانی را در نظر بگیرید که شما میخواهید پرسنل استخدام کنید. افراد تیم شما هیچ وقت به خاطر ندارند به cc یا bcc ایمیل فرستاده اند و پیدا کردن آنچه مدنظرشان است بسیار سخت است .

متاسفانه ایمیل راه حل خوبی نیست. سیستم شما کاملا از هم جدا هستند و ارتباطات به سرعت گم می شود و مشتریان شما رنج می برند. یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یا CRM، اطلاعات مربوط به مشتریان را در یک مکان مرکزی نگهداری می کند و به راحتی به روزمی شود و به راحتی می توان اطلاعات تغییر داده شده توسط دیگران را مشاهده کرد.همه ارتباطات در یک محل نگه داشته می شوند، هیچ اطلاعاتی از دست نمیرود و شما می توانید آنها را ببینید و با بقیه افزاد تیم به اشتراک بگذارید.

 ۸.شما به گزارشات نیاز دارید.

آیا شما می دانید چند پروژه موفق در هفته، ماه و یا سال داشتید؟ آیا شما می توانید به سرعت و با اطمینان کامل بگویید بهترین روش جذب مشتریان جدیدتان چیست؟ گزارشات برای رشد و موفقیت بیزینس شما حیاتی است. شما ممکن است خودتان را فریب دهید که می توانید این کارها را با عقل و یا یک فایل اکسل انجام دهید اما آیا شما میخواهید زمانتان را با این کار از دست دهید؟ حدس میزنم زمان شما با ارزشتر از اینهاست و اینکه به احتمال زیاد شما در محاسباتتان خطا خواهید داشت.

CRM به شما آمارهای فوری از جنبه های مختلف کسب و کارتان میدهد. همچنین اگر گزارش جدیدی مدنظر شما بود، واحد فنی ما می تواند آنها را به سیستم اضافه نماید. یکبار که شما این گزارشات را بگیرید من تضمنین می کنم که دیگر به عقب باز نخواهید گشت. کسی چه میداند؟! شاید فکر نمی کردید زمانتان اینقدر ارزش داشته باشد.

۷.وضعیت های مهم:

آیا می دانید کدام یک از مشتریان منتظر تماس فوری شما هستند؟ اینکه شما بدانید کدامیک از مشتریان منتظر تماس شما هستند و یا علاقه مند به کدامیک از خدمات و سرویسهای شما هستند، به کسب و کار شما کمک می نماید تا استراتژی فروش خود را بهتر بچینید. من فکر می کنم که این خواسته قابل انجام است. یک نرم افزار CRM به شما اجازه می دهد که تمام وضعیت ها را ببینید. هر زمانی که شما یک تماس می گیرید و یا یک ایمیل می فرستید و یا با مشتریان خود صحبت می کنید ، می توانید تمام وضعیت های موجود در CRM خود را به روز کنید. بنابراین از آنجایی که حافظه شما عالی نیست شما می توانید ببینید و بررسی کنید که دقیقا برای هر یک از مشتریان در پروسه ی فروش چه اتفاقتی افتاده است. دیگر نگران فراموش کردن کارها نباشید، CRM به کمک شما خواهد آمد.

۶.تاریخ مهم است.

اگر شما می خواهید که به عقب برگردید و ببینید در تاریخ های مورد نظرتان چه اتفاقاتی افتاده و تمامی ارتباطات و مکاتبات صورت گرفته بین شما و مشتریان و پرسنلتان را مشاهده و بررسی کنید ، پس نیازمند نرم افزار CRM هستید. سیستم مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) به شما کمک خواهد کرد که کلیه مکاتبات و ارتباطات خود و مشتریانتان را نگه دارید و این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد که هر زمانی که خواستید به گذشته بازگزدید و آنچه که بین شما و مشتریانتان اتفاق افتاده را بررسی کنید و مشاهده کنید که چه مقدار از کارها انجام شده. دیگر اینکه چرا یک مشتری ناراحت است برای شما گیج کننده نخواهد بود(برای بررسی ناراحتی و نارضایتی یک مشتری به فرایند طی شده بین شما و مشتریانتان و پیغام هایی که شرکت شما برای پاسخ به نیازهای مشتری در CRM نوشته است،نگاه بیندازید ) بنابراین این ویژگی شما را توانمند خواهد ساخت که مشتریان بیشتری را راضی نگه دارید و مشتریان بیشتری را جذب کنید. این امکان را CRM از طریق یادگیری از فعالیت های گذشته به شما می دهد .

۵.رقابت به تجارت شما کمک می کند

تنها بودن هرگز احساس خوشایندی نیست.CRM این امکان را یه شما میدهد که رقابت خوب بین کارمندان به وجود آید . فعالیت های کارمندان با دیگران مقایسه و در نتیجه رقابت به وجود آمده، به کسب و کار شما کمک خواهد کرد. CRM به شما و کارمندان دیگر کمک خواهد کرد که به اهداف سازمان خود برسید. شما می توانید یک رقابت دوستانه با همکاران خود داشته باشید، بایستید و ببینید که چه کسی بیشترین فروش را داشته ، چه کسی در معاملات موفق تر بوده و چه کسی بیشترین مکاتبات را انجام داده است. این رقابت سالم منجر به رونق گرفتن کسب و کار شما خواهد شد .

حتما بخوانید:
تعهد سازمانی چیست؟ انواع، دلیل اهمیت و نتایج آن چیست؟

۴.هیچ گاه اطلاعات خود را از دست ندهید.

اگر شما برای ثبت اطلاعات خود از دفترچه یادداشت و تقویم و یا هر سیستم دیگری استفاده می کنید، احتمال اینکه آن اطلاعات را از دست بدهید زیاد خواهد بود.

آیا شما همه اطلاعاتتان را در لپ تاپتان ذخیره می کنید؟ آنها می توانند دزدیده شوند. یک نرم افزار CRM وب بیس این امکان را برای شما فراهم خواهد کرد که از اطلاعات خود در مقابل دزدیده شدن و یا گم شدن اطلاعات محافظت نمایید.مطمئنا سرورها می توانند خراب شوند و یا هارد درایوها خراب شوند اما با هاست های مناسب و بکاپ گیری از اطلاعات شما، هرگز اطلاعات خود را از دست نخواهید داد و مالک اطلاعات خود خواهید شد.

CRM به شما اجازه خواهد داد که همه ی اطلاعات خود را روی سرور ، راه اندازی ، مدیریت و پشتیبانی کنید.

۳.پیشگویی کردن آینده

هر کسی دوست دارد که در مورد آینده بداند. اگر تنها یک راه برای پیشگویی آینده وجود داشته باشد، آن CRM است. در حال حاضر یک CRM نمی تواند آینده را به طور ۱۰۰ درصد پیش گویی نماید اما یک CRM خوب می تواند بر اساس آنچه که در گذشته اتفاق افتاده است ، پیش بینی قابل قبولی از آینده به شما بدهد،. اگر گذشته ی شما به درستی در CRM ذخیره گردد، یک CRM خوب می تواند نظر خوبی در مورد اطلاعاتی که شما به آن داده اید و آنچه که قرار است در آینده اتفاق بیفتد به شما بدهد. شما می توانید روند کاری خود را بررسی نمایید و در خصوص میزان رشد کسب و کارتان در آینده ، به شما دید خواهد داد.

با نرم افزار CRM شما متوجه خواهید شد که چه مقدار از اطلاعاتی که شما ذخیره کرده اید منجر به ایجاد کسب و کار موفق برای شما خواهد شد.

۲.پیگیری وظایف و رویدادها

تقویم بسیار پر اهمیت است. شما هرگز نخواهید توانست که همه کارهایی که شما نیاز دارید انجام بدهید و همه رویدادهایی را که شما نیاز دارید به آن ها بپردازید، پیگیری کنید. یک نرم افزار CRM خوب نه تنها به شما کمک خواهد کرد که یک پیگیری دقیق و خوبی بر روی تمامی کارها و وظایف داشته باشید بلکه می تواند تمامی وظایف را به مشتریان مربوطه مرتبط سازد.

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یک سیستم تقویمی را برای شما فراهم می کند که به شما این امکان را می دهد که تمامی وظایف و رویدادها را مشاهده کنید و همچنین بتوانید وظایف و کارهای هم تیمی های خود را مشاهده کنید. بنابراین با نرم افزار CRM شما یک داشبوردی خواهید داشت که به شما این امکان را می دهد که یک بررسی اجمالی از رویدادها و کارهای آینده که مرتبط با مشتریان است داشته باشید.

چه چیزهایی برای پیشرفت نیاز دارید؟

نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری یا همان نرم افزار CRM یک رابط موبایل شگفت انگیز را برای دسترسی سریع به کارهای فوری شما فراهم خواهد کرد. همچنین به شما اجازه خواهد داد که یک وظیفه و یا یک رویداد جدید را فورا بوجود آورید.

قطعا یک برنامه کاربردی اختصاصی و یا نرم افزار مدیریت وظایف برای استفاده برای کارهای شما وجود دارد اما هدف ما مدیریت وظایف و روابط بین آن ها است. یک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری وظایف و رویدادهای تعریف شده را با مشتریان و شرکت های مربوط ، مرتبط می سازد و از طریق آن، همه به شکل انسجام یافته کار می کنند تا به هدف نهایی خود برسند.

۱.سازماندهی:

شما ممکن است ادعا کنید که قادر هستید کسب و کار خود را با استفاده از ایمیل و یا سیستم مدیریت وظایف و یا تقویم مدیریت کنید . اما شما مطمئنا خیلی چیزها را از دست خواهید داد. سازماندهی کردن کلیه اطلاعات به داخل یک سیستم واحد این امکان را به شما خواهد داد که به کسب و کارتان رونق ببخشید. یک CRM ایمیل ها و وظایف و تقویم و … را در یک سیستم واحد ترکیب می نماید و شما از هر نقطه جهان با استفاده از یک وسیله ی قابل دسترسی به اینترنت، به آن دسترسی خواهید داشت.

با استفاده از نرم افزار CRM ، شما درباره ی کسب و کار خود چیزهایی یاد خواهید گرفت که قبلا نمی دانستید. از طریق سازماندهی و ذخیره سازی اطلاعات در یک سیستم مرکزی شما به کلیه ی اطلاعات در کوتاهترین زمان دسترسی خواهید داشت.

کلید اصلی یک کسب و کار موفق، سازماندهی است. CRM یک بستر شگفت انگیزی را برای کمک به کسب و کار فراهم می کند.

با استفاده از CRM ، کسب و کار شما سازماندهی خواهد شد و زمانی که کسب و کار سازماندهی شود، شما شروع خواهید کرد به کسب موفقیت.

من ادعا نمی کنم که یک راه حل عالی دارم . ما به طور مداوم در حال بهبود بخشیدن به کسب و کار هستیم و سعی می کنیم که آنها را بهتر از گذشته کنیم. من ادعا می کنم که داشتن یک کسب و کاری که خوب سازماندهی شده باشد هرگز و هرگز ضرری نمی کند. اجازه بدید نرم افزار CRM به شما در امر سازماندهی کمک نماید.

منبع:تدبیرگران ماندگار

 

 

 

چگونه متوجه شویم کسب و کار ما به CRM نیاز دارد؟بسیار ساده است. اگر کسب و کارتان به گونه ای است که با فروش،بازار و خدمات مشتری سر و کار دارد، به نرم افزار CRM نیاز دارد.مهم نیست کسب و کارتان تا چه اندازه کوچک و یا بزرگ باشد، روزهای مدیریت مشتریان بر اساس اکسل، ایمیل و پوشه های کاغذی به پایان رسیده است. اگر هنوز مطمئن نیستید، در اینجا ۹ نشانه نیاز به CRM را بیان میکنیم. (CRM چیست؟)

حتما بخوانید:
روش‌هایی برای چانه‌زنی

۱.نداشتن یک منبع متمرکز ذخیره داده‌ها

گرفتن اطلاعات در هر مرحله از چرخه فعالیت مشتری، برای اثربخشی فروش و حفظ مشتری بسیار ضروری و لازم است.‌ زمانی که کارکنان متعددی مسئول تعامل با یک مشتری باشند، ارائه یک تصویر کلی از تعاملات آن مشتری امری دشوار خواهد بود. سیستم CRM با استفاده از ذخیره سازی داده‌های مشتری در یک مخزن متمرکز، گرفتن اطلاعات از مشتری را تسهیل مینماید.

بدون وجود CRM مجبور هستید پوشهای کاغذی، ایمیل‌ها، اکسل ها، دست نوشته ها و موارد زیادی را مطالعه کنید تا بتوانید اندکی درباره تاریخچه مشتری اطلاعات کسب کنید.‌ تهیه گزارشهای ضروری فروش و مدیریت، خسته کننده و پرزحمت است.

۲.از دست دادن داده ها

اگر از نرم افزار CRM استفاده نمی کنید احتمالا داده‌های زیادی را از دست میدهید. ذخیره داده‌های مربوط به افراد مختلف در هارد یسک، ایمیل، اسناد و پوشه های متفرقه، روش امن و سازمان یافته ای نیست. کاغذها ممکن است گم شوند، هارد دیسک خراب شود، لپ تاپ دزدیده شود و یا کارکنان سازمانتان را ترک کنند. همه این موارد میتواند منجر به از دست دادن داده‌های ذخیره شده باشد.

CRM مبتنی بر وب، از داده های ذخیره شده محافظت می نماید. داده ها به صورت ابری ذخیره شده و مرتبا پشتیبان گیری (Back up) میشوند. و هیچ داده‌ای در این میان گم نخواهد شد و به منظور جمع آوری و سازماندهی داده‌ها به هیچ کس نیاز ندارید. زمانی که یکی از کارکنان سازمانتان را ترک کند، اطلاعات مربوط به مشتری را از دست نخواهید داد. به سادگی میتوانید داده‌ها از جمله مشتری ها و وظایف را از یک کارمند به کارمند دیگر منتقل کنید.

۳.نداشتن بصیرت و دید باطنی به فعالیتهای فروش

هر کسب و کار تمایل دارد که فروش را بیشتر کند. اما اگر ندانید چه فعالیتهایی اثربخش هستند و کدام اثر بخش نیستند، چگونه میتوانید به این هدف برسید؟

با استفاده از CRM میتوانید نسبت به فعالیتهای تیم فروشتان بصیرت پیدا کنید. متوجه خواهید شد که تیم فروش، زمانشان را چگونه سپری میکنند و کدام فعالیتها موفقیت بیشتری برای کسب و کارتان خواهد داشت. میتوانید از این اطلاعات برای شناسایی منافع مشتریان، تنظیم فعالیتهای فروش و افزایش فروش نیز استفاده کنید.

همچنین به راحتی قادر خواهید بود داده های مهمی چون ارزش معاملات، فرصتهای در دسترس و رقبایتان به دست آورید. با در اختیار داشتن این اطلاعات، پیش بینی هایتان دقیقتر و ساده تر خواهد شد.

۴.تیم فروش هدف مشخصی ندارد.

چگونه میتوان بدون استفاده از CRM برای فروش سالانه هدف مشخصی تعیین کرد.یک راه این است که درصد فروش سالهای قبل را در نظربگیریم و با اندکی تغییر تعمیم به سال جاری دهیم. یا می توانید از اطلاعاتی استفاده کنید که ازمنابع چندگانه ای اخذ کرده اید که به طور مداوم پیگیری نمیشوند.

اما CRM روش بهتری ارائه کرده است.

CRM اطلاعات ارزشمندی به منظور تعیین اهداف فروش واقعی و قابل دستیابی در اختیارتان قرار میدهد. متوجه خواهید شد که چه تعداد از مشتریان احتمالی تبدیل به فرصتهای واقعی شده اند، و چه تعداد از این فرصتهای واقعی به مشتریان دست به نقد تبدیل شده اند. با استفاده از این داده‌ ها میتوانید بدون نیاز به روش های دستی و حدس و گمان، هدفگذاری کنید و پیش بینی دقیق اعمال نمایید.

۵.مطمئن نیستید که بهترین مشتریان احتمالی را از کجا جذب کرده اید.

با ارزشترین مشتری احتمالی را از کجا جذب کرده اید؟ نسبت مشتریان احتمالی که از نمایشگاه های تجاری جذب کرده اید به مشتریانی که از طریق مکاتبات مستقیم جذب شده اند، چگونه است؟

شناسایی مشتریان احتمالی و پیگیری آنها، با استفاده از روشهای دستی و سنتی، فرآیندی آهسته و متزلزل خواهد بود. اگر اطلاعات مناسب در اختیار داشته باشید_نرم افزار CRM در اختیارتان خواهد گذاشت- قادر خواهید بود هزینه بازاریابی را به نحوی تخصیص دهید که بیشتری موفقیت را برایتان خواهد داشت.

۶.ضعف در تبدیل مشتریان احتمالی به مشتریان قطعی

بدون CRM هدایت مشتریان احتمالی دشوار است. همچنین ایجاد فرآیند پرورش مشتریان احتمالی بر اساس موفقیت های گذشته، چالش برانگیز است. فرایند تبدیل مشتریان احتمالی به مشتریان قطعی خود نیاز به نرم افزار CRM را مطرح میکند.

با استفاده از ابزارهای CRM به راحتی میتوانید بهترین روش تبدیل مشتریان احتمالی به مشتریان قطعی را کشف کنید.‌ و فرآیندهای اولویت بندی مشتریان احتمالی را ساده می کند، و به شما اطمینان خاطر میدهد که کارشناسان فروش به جای اینکه بر مبنای احساسات تصمیم بگیرند، بهترین شیوه را اعمال می کنند.

۷.مشکلات مداوم ارتباطات داخلی

سیستم اثربخش CRM به همه کارمندان در هر واحد سازمانی امکان دستیابی به اطلاعات در مورد چرخه ورود مشتری را میدهد. بنابراین کارمندان را قادر می سازد تا تعیین کنند کدام وظایف باید توسط چه کسانی و در چه زمانی انجام شود.

CRM با ایجاد بینش ۳۶۰ درجه برای کارمندان نسبت به هر مشتری، ارتباطات درونی سازمان را بهبود میبخشد. از این طریق کارشناس فروش میتواند پیش از ملاقات، مسائل و نقاط حساس را پیش بینی نماید. در این صورت اگر کارمندی سازمان شما را ترک کند، با ثبت تاریخچه مشتری در CRM، کارمند جدید میتواند به اطلاعات مشتری دست یابد. و نیاز به دوباره کاری وجود ندارد.‌ و هیچ سوالی مبنی بر اینکه چه کسی مسئول ارائه نتایج در زمان خاصی است، وجود ندارد. کارمندان زمان کمتری برای مکالمه با مشتری نیاز دارند و در این صورت زمانشان را میتوانند صرف ارائه مواردی کنند که منجر به خوشحالی مشتری می شود.

۸.عدم دسترسی به کنترل از راه دور

کارشناسان فروش، به منظور جذب مشتریان احتمالی، به جمع آوری اطلاعات با ارزش، برگزاری میتینگ‌های اثربخش با مشتری نیاز دارند. اما شما درباره این موارد اطلاعی نخواهید داشت زیرا نکات مهم به صورت یادداشت دستی و یا در کامپیوترهای شخصی یا تلفن همراهشان ذخیره سازی کرده اند.

در نهایت ممکن است شما یک نگاه اجمالی به یادداشتهای آنها داشته باشید، یا خیر. بنابراین باید روشی را به کار بگیرید که تیم فروش به سادگی بتواند اطلاعات جدیدی که از مشتری کسب میکند را ثبت و ضبط کند. و بتوانید به این اطلاعات حتی در زمانی که مسافرت هستید دسترسی داشته باشید.

حتما بخوانید:
قانون 10 قدم برای جذب مشتری

با کمک یک CRM صحیح و اثربخش میتوانید در هر جا که هستید و با استفاده از ابزارهای مختلف داده‌های جدید را ثبت نمایید و به داده‌های قبلی دسترسی داشته باشید.

۹.عدم تناسب

اکسل فقط زمانی که تعداد مشتریانتان انگشت شمار باشد، قابل استفاده است.‌ هر چقدر کسب و کارتان گسترده تر میشود، پیگیری تعاملات مشتری نیز دشوارتر خواهد شد. ورود اطلاعات، تجزیه و تحلیل، پیش بینی و نظارت، کل زمانتان را به خود اختصاص خواهد داد.

اگر کسب و کارتان به یکباره صعود کند، ممکن است خوشایند باشد، اما فرآیندها و سیستم های کنونی، کاربردشان را از دست خواهد داد.CRM این توانایی را به شما میدهد که بتوانید تمامی اطلاعات را در یک نگاه مشاهده نمایید. میتوانید گزارشاتی تهیه کنید که بدون نیاز به جمع آوری اطلاعات، تمامی بخش های جدای از هم در سازمان از آن مطلع شوند.

یک CRM خوب میتواند با کسب و کارتان متناسب باشد. و به تناسب تیم فروش، تعداد مشتریان، افزایش درآمد میتوانید کاربران و داده های بیشتری ذخیره سازی نمایید.

نیاز به نرم افزار CRM و سخن پایانی

به منظور رشد کسب و کار، و بهبود سود بایستی ارتباطات قبل از فروش، حین و پس از آن را بهبود بخشید. و بدون استفاده از CRM اثربخش نمیتوانید به این هدف نائل شوید.

CRM باعث میشود نسبت به فعالیتهای فروش و بازاریابی بصیرت پیدا کنید، فرآیندهای جذب مشتری احتمالی استانداردسازی شود و در ارائه تجربه کلی به مشتریان به شما یاری می رساند. قطعا به ابزارهایی نیاز دارید تا با استفاده از آن بتوانید، قیف فروش را به سادگی مدیریت کنید، گزارش تهیه نمایید، فرآیندهای فروش را بهینه سازی نمایید و خدمات ارائه شده به مشتری را بهبود بخشید.

علائم ذکر شده را فراموش نکنید، اگر تمایل دارید یک CRM ساده و اثربخش را برای کسب و کارتان استفاده نمایید، میتوانید نسخه آزمایشی را امتحان کنید.

شرکت: یگانه تدبیرگران ماندگار

 

 

در اینجا هفت نشانه که گویای تغییر الگوهای قدیمی اکسل و شروع مدیریت روابط مشتری به روش های مفید تر است را معرفی می کنیم :

۱. تیم شما یک منبع یکپارچه و معتبر از حساب مشتریان را نداشته باشد :

هنگامی که شما اطلاعات مربوط به مشتریان را در یک اکسل ذخیره می کنید، هر کدام از اعضای دیگر نیز این اطلاعات و سایر اطلاعات مربوط به مشتریان را در سیستم خود دارند و هیچ یک به سیستم دیگری دسترسی ندارند اما در صورت وجود یک برنامه جامع در هر لحظه همه استفاده کنندگان می توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند.

 

۲. نداشتن دید بروی فعالیت های تیم فروش :

نداشتن دید بر عملکرد قسمت فروش و ناتوانی در پاسخگو نگه داشتن آنها یکی از نشانه ها ست . شما نیاز به دید کاملی از فرصت ها ، معاملات و قراردادهای فروش دارید که کارکنان فروش روی آنها کار می کنند . به عنوان مثال ، ارزش بالقوه یک معامله چقدر است ، کدام شرکت های رقیب به دنبال این مشتریان هستند و معامله در چه مرحله ای قرار دارد

 

۳. تهیه گزارش و تحلیل زمان بر و طاقت فرسا است :

در یک دنیای ایده ال ، شما گزارش ماهانه ای از فعالیت های قسمت فروش در برابر فرصت هایی که در اختیار آنها قرار گرفته می خواهید و یا اینکه بتوانید بهترین فروشندگان خود را شناسایی کنید . اما در واقع جمع آوری چنین اطلاعاتی با وضع موجود و شرایط موجود تقریباً کار غیر ممکنی بنظر می رسد یا حداقل آنقدر زمانبر است که به موقع نخواهد بود.

 

۴. شما اطلاعات داده ها را از دست می دهید :

پیگیری تمام قراردادها با مشتریان برای شما کار مشکلی است . شما قرار ملاقات مهمی در پیش دارید ، اما شاید تیم فروش فراموش کرده باشد تمام نکات مهم را به شما گوشزد کنند و نکات مهمی از دست می رود . به غیر از اینکه با رفتن هر کارمند از شرکت قسمتی از اطلاعات هم همراه او از شرکت خارج می شود .

۵. هنگامی که در حال انجام کار هستید در دسترس نخواهید بود .

نمایندگان فروش شما همیشه در حال دادن دمو یا ملاقات با مشتریان بالقوه هستند و اطلاعات مفید جدیدی را پیدا می کنند. مشکل اینجاست که این اطلاعات جدید به صورت دست نوشته نزد مسئولین فروش می ماند تا زمانیکه مجدداً به شرکت باز گردنند و در این حین شما نمی توانید از این اطلاعات بهره ای ببرید .

 

۶. با همه مشتری ها یکسان رفتار کنید :

شما به مشتریان بالقوه به اندازه ارزش شان برای شرکت انرژِی نمی گذارید . شما همان پیشنهادها و قراردادهای یکسان را برای همه می فرستید در حالیکه بعضی از مشتریان نیاز به توجه بیشتری دارند و نیازهای متفاوتی دارند همانطور که فروش در مناطق مختلف و صنایع مختلف متفاوت است . یک سیستم CRM به شما کمک می کند که فروش خود را با توجه به آیتم های مختلف تقسیم بندی کنید که این موضوع خود می تواند باعث شود که شما بتوانید درست تر برروی آنها برنامه ریزی کنید .

 

۷. شما برنامه ای برای سریع رشد کردن ندارید :

اگر کار و کسب شما امسال ده برابر شود چگونه با این توسعه کنار خواهید آمد ؟ آیا اطمینان دارید که بتوانید از پس این شرایط بربیایید ؟
اگر بدانید که قرار است رشد کنید و باید پیشرفت را مدنظر قرار دهید ، آیا باز هم با روش های قبلی اطلاعات را رتبه بندی می کنید ؟

 

اگر هر کدام از این موارد را پیش رو می بینید نگران نباشید ، اینها نقاط ضعفی است که نرم افزارCRM آنها را هدف قرار می دهد .

شما می توانید با استفاده از راه حل های موقتی کار خود را پیش ببرید . راههایی مانند مدیریت ارتباطات یا ارتباطات پستی بیشتر با مشتریان ، ردیابی فرصت ها ، پیش بینی و …..
یک نرم افزار CRM به شما این امکان را میدهد که دیدی کلی از فعالیت گروه فروش داشته باشید ، پیشرفت خود را دورن سازمانی گزارش دهید ، و راههای همکاری شفاف را در تیم باز خواهد کرد . به بیان دیگر ، قدم دقیق و درستی که باید به سمت یک تجارت موفق بردارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *