راهنمای انتخاب نرم افزار CRM مناسب کسب و کار شما

پیش از آنکه در مورد راهنمای انتخاب نرم افزار CRM توضیح دهیم به طور مختصر در مورد اینکه CRM چیست می پردازیم.

 

سال‌ها پیش پیتر دراکر گفته بود: «هدف از هر کسب‌وکاری، ایجاد و حفظ مشتری است» شاید این بهترین و خلاصه‌ترین تعریف از مفهوم مدیریت ارتباط با مشتری باشد. وقتی موضوع مدیریت ارتباط با مشتریان Customer Relationship Management(CRM) مطرح می‌شود، به این معنی است که پای یکی از مهم‌ترین ذی‌نفعان سازمان، یعنی مشتری در میان است.

بنابراین ارتباط با مشتری برای موفقیت هر شرکتی ضروری است. با این حال ، پیگیری اطلاعات هر مشتری می تواند حتی برای سازماندهی شده ترین شرکت ها دشوار و برای بقیه شرکت ها کاملاً آشفته باشد. اگر به دنبال نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) هستید ، احتمالاً به جایی رسیده اید که نگهداری اطلاعات مشتریان و مکاتبات قبلی، سازماندهی نشده و ناکارآمد شده است.

حال وقت آن رسیده بدانید برای انتخاب یک سیستم CRM مناسب باید چه نکاتی را در نظر بگیرید:

 

راهنمای انتخاب نرم افزار CRM مناسب کسب و کار شما

مرحله ۱: نیازهای خود را مشخص کنید

برای یافتن نرم افزار مناسب مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) ، نیازهای کسب و کار خود را شناسایی کرده و فعالیت های روزانه و فرایندهای فروش خود را در نظر بگیرید. مراحل مهم و انواع تعاملات با مشتریان را مشخص کنید.

با ذکر مشکلات درون کسب و کار خود که می خواهید آنها را حل کنید شروع کنید تا مشخص شود که کدام ویژگیهای CRM مفید هستند. با هر تیمی ، از جمله تیم های فروش و خدمات مشتری ، در مورد تجربیات خود در مورد داده های مشتری و روابط با مشتری مشورت کنید تا بفهمید که چگونه CRM می تواند کار آنها را کارآمدتر کرده و به بهبود فروش کمک کند.

حتما بخوانید:
بکارگیری بازاریابی ویروسی بجای تبلیغات

سیستم CRM می تواند به موفقیت کسب و کار شما کمک کند ، اما ابتدا باید اهداف کسب و کار خود را روشن کنید.

 

مرحله ۲: بودجه اختصاص یافته برای خرید نرم افزار CRM را مشخص کنید:

بدون شک یکی از مهم‌ترین عوامل در انتخاب یک سیستم CRM، آگاهی از بودجه اختصاص یافته برای آن است. با این حال موضوع قیمت تنها یکی از عوامل تاثیرگذار بر سیستم CRM است. وقتی صحبت از قیمت به میان می‌آید، بهتر است تنها به هزینه خریداری سیستم CRM اکتفا نکنید، بلکه هزینه مواردی چون آموزش و پشتیبانی را نیز در نظر بگیرید. علاوه براین هزینه اقداماتی چون یکپارچه‌سازی سیستم CRM با نرم‌افزارهای قبلی سازمان، سفارشی‌سازی برای سازمان و همچنین تهیه و تامین دستگاه کامپیوتر و لپ‌تاپ مورد نیاز برای راه‌اندازی سیستم باید در نظر گرفته شود.

با حذف CRM های خارج از محدوده قیمت ، ساده تر می توانید گزینه های خود را محدود کنید.

 

مرحله ۳:  امکانات و قابلیت های CRM ها را بررسی کنید

ویژگیهای CRM را که باید داشته باشید و ویژگیهایی که داشتن آنها خوب است اما مهم نیستند را لیست کنید. هنگامی که با شرکتهای ارائه دهنده نرم افزار CRM صحبت می کنید، آنها ممکن است ویژگی هایی را که به آنها فکر نکرده اید توصیه کنند یا مواردی را که فکر می کردید به آنها نیاز دارند حذف کنند.

هنگام مقایسه شرکت های CRM ، ویژگی های موجود را در نظر بگیرید. همچنین بررسی کنید در صورتی که نیازهای کسب و کار شما در آینده تغییر کند آیا می توانید در آینده سایر ماژولهای CRM را به نرم افزار اضافه نمایید یا می توانید به نسخه پیشرفته تری ارتقا دهید؟

حتما بخوانید:
منظور از مزیت رقابتی پایدار چیست؟

همچنین در نظر بگیرید که این ارتقاء چگونه با بودجه شما مطابقت دارد. آگاهی از میزان پرداخت هزینه ارتقاء و یا ماهانه هزینه هر کاربر(در پرداخت ماهیانه) ، تعیین می کند که آیا نرم افزار CRM در بودجه شما قرار دارد یا خیر.

 

مرحله ۴: برگزاری جلسه پرزنت

قبل از انتخاب CRM ، یک جلسه پرزنت آنلاین درخواست کنید که در آن فروشنده، نحوه عملکرد CRM را به شما نشان می دهد و به سوالات شما در مورد سیستم CRM پاسخ می دهد، اما به یاد داشته باشید که وظیفه آنها این است که CRM خود را در بهترین حالت ممکن ارائه دهند ، بنابراین استفاده از خود نرم افزار بهترین راه برای آزمایش آن است.

 

مرحله ۵: استفاده از نسخه آزمایشی

برای آزمایش عملکرد سیستم CRM و تجربه کاربری ، درخواست استفاده از نسخه آزمایشی رایگان کنید. این دوره آزمایشی به تیم فروش شما و سایر اعضای تیم این امکان را می دهد که کاربرپسندی CRM و همچنین اثربخشی آن را بررسی کنند.

قبل از خرید CRM یا انتخاب نسخه رایگان ، مطمئن شوید که اعضای تیم شما ویژگی ها و تجربه کاربری آن را تایید کرده اند.

 

مرحله ۶: توجه به اعتبار و توانایی ارائه دهنده نرم افزار CRM

 از شرکت ارائه دهنده نرم افزار CRM لیستی از مشتریانشان را دریافت کنید و با آنها صحبت کنید. در مورد امکانات و قابلیت های نرم افزار، نحوه پاسخگویی تیم پشتیبانی، هزینه های احتمالی بعدی و هر آنچه که برایتان مهم است سوال کنید.

 

مرحله ۷: تصمیم خود را بگیرید.

حتما بخوانید:
احترام به حریم خصوصی مشتری، یک مزیت رقابتی

پس از انجام اقدامات لازم ، نوبت به انتخاب نهایی می رسد. طول می کشد تا تمام این مراحل را انجام دهید ، اما می ارزد، زمانتان برای چنین سرمایه گذاری مهمی صرف شده است.

 

به یاد داشته باشید با توجه به درجه اهمیت ابزار CRM، انتخاب آن باید به دور از  شتابزدگی و با مطالعه و بررسی دقیق همراه باشد.

مشاوره رایگان نرم افزار CRM

با تکمیل فرم زیر، از مشاوره رایگان متخصصین مجموعه تدبیرگران ماندگار استفاده نمائید.

ما مشتاقانه منتظریم تا به شما نشان دهیم چگونه CRM ماندگار به توانمندسازی فروش برای به حداکثر رساندن درآمد کمک می کند.

تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای تدبیرگران ماندگار در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه های مختلف کسب و کار از جمله بازاریابی، فروش، مدیریت ارتباط با مشتری، مشتری مداری و ... را برای شما فراهم کنیم.
چنانچه مایل هستید در خصوص موضوعی مطالب بیشتری منتشر شود از طریق فرم ارتباط با ما، موضوع مدنظر خود را اعلام فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات پیشنهادی

walmart
بلاگ

آیا رویکرد والمارت نسبت به کارمندانش عادلانه است؟

کارمندان والمارت (Walmart) شرکت خرده‌فروشی آمریکایی، که دارای بزرگ‌ ترین شبکه فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی، سوپرمارکت‌ها وهایپرمارکت‌ها در جهان است بسیار فقیر هستند، به طوری …

اخراج کارمندان
بلاگ

چطور محترمانه کارمندی را اخراج کنید؟

افراد مختلف به دلایل گوناگون ممکن است از محیط کارشان اخراج شوند. ممکن است برخی از قوانین محیط کاری را نادیده بگیرند، رفتار نامناسبی داشته …

geographic-segmentation
بازاریابی

تقسیم بندی جغرافیایی در بازاریابی هدفمند

یکی از معیار های تقسیم بندی بازار در بازاریابی هدفمند تقسیم بندی جغرافیایی است.در روش تقسیم بندی جغرافیایی، بازاریاب یک بازار بزرگ را بر اساس …

بلاگ

چگونه با افراد مشکل‌آفرین کنار بیاییم؟

سرسخت و آزاردهنده نباشید همه ما در زندگی خود با افراد سرسخت و مشکل‌آفرین مواجه شده‌ایم و متاسفانه در بسیاری از مواقع مجبور به همکاری …

customer-satisfaction
بازاریابی و فروش

برای توسعه محصول به جلب رضایت مشتری بیندیشید!

مترجم: فریبا ولیزاده منبع: visioncritical مشتریان امروزه انتظار عرضه مداوم محصولات جدید و باکیفیت‌تری را از شرکت‌ها دارند. نتایج مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۵ نشان می‎دهد …

دلایل شکست CRM
بلاگ

دلایل شکست CRM در کسب و کارهای کوچک و استارت آپ ها

من تا به حال نرم افزارهای CRM را در کمپانی های بسیاری، پیاده سازی و اجرا کرده‌ام، نظیر؛ رئیس پروژه شرکت PTC، رئیس شرکت GrooveNetworks، …