کشف مزایای CRM: چگونه سیستم‌های مدیریت ارتباط با مشتری به کسب‌وکار شما کمک می‌کنند؟

راهنمای مطالعه

در دنیای کسب و کارهای امروزی، ارتباط با مشتریان بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد. به عنوان یک کسب‌وکار کوچک یا متوسط، ایجاد و حفظ ارتباطات مؤثر با مشتریان یک چالش بزرگ است. اینجاست که نرم‌افزار CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) به عنوان یک ابزار بسیار موثر واجد اهمیت می‌شود.

در این مقاله، ما به بررسی مزایای استفاده از نرم‌افزارهای CRM خواهیم پرداخت. ما ابتدا به خلاصه کردن ۱۵ مزیت کلیدی CRM خواهیم پرداخت و سپس به مزایایی که شرکت HubSpot برای CRM ارائه داده است، خواهیم پرداخت.

اگر نیاز دارید تا دانش خود را در مورد مفهوم، اهمیت، کاربرد و مزایای CRM بیشتر کنید، مقاله های «CRM چیست؟» و «نرم افزار CRM چیست؟» برای مطالعه پیشنهاد می گردد.

با ما همراه باشید تا با مزایای این ابزار قدرتمند آشنا شویم و بفهمیم چگونه می‌توان از آن برای بهبود روند کسب‌وکار و ارتقاء روابط با مشتریان استفاده کرد.

 

فواید CRM

۱. نرم افزار CRM گزارشات آگاهانه و هوشمندانه برای کسب و کار و تیم های فروش به وجود می آورد و از این طریق به مدیران در تصمیم گیری کمک فراوانی می نماید

۲. بخش مدیریتی سازمان می تواند از وقت خود به طور موثرتری استفاده کند. با استفاده از نرم افزار CRM کلیه کاربران می توانند تمامی فعالیت های سازمان را دنبال کنند و هشدارهای خودکاری را در زمان وقوع وقایع دریافت کنند.

حال که صحبت از صرفه جویی در وقت به دلیل استفاده از نرم افزار CRM کردیم، مقاله «نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) چگونه باعث صرفه جویی در زمان می شود؟» برای مطالعه پیشنهاد می گردد.

۳. گزارش های متنوعی که کاملا قابل اعتماد هستند و استفاده از اطلاعات قابل اطمینانی که در بخش های خرید و فروش به دست آمده وبرای افزایش سودآوری و مدیریت منابع مالی بسیار سودمند هستند.

۴. ارائه نتایج هوشمند از کلیه فعالیت های انجام شده در کمترین مدت زمان که منافع فوق العاده ای را برای سازمان به ارمغان می آورد.

۵. توسط اطلاعات موجود در نرم افزار CRM، ارزش هر یک از مشتریان قابل شناسایی است و CRM می تواند به هر یک از مشتریان بر اساس ارزش مندی آن ها اولویت دهد.

۶. اتوماسیون گردش کار برای کاهش کار مدیر و از بین بردن دوباره کاری ها می تواند جایگزین فرایندهای تجاری تکراری شود. بنابراین تیمها می توانند فعالیت های موثری داشته باشند.

۷. کاربران CRM به تمامی جزئیات ارتباطی(کلیه ارتباطات برقرار شده با مشتریان از جمله تماسهای تلفنی، پیگیری های انجام شده، قیمت های اعلام شده، کالاها و نمونه های ارسال شده، جلسات برگزار شده و ….) و همچنین به کانالهای ارتباطی متعددی دسترسی دارند، برای اینکه تعامل بهتری با مشتریان داشته باشند و بتوانند بهترین خدمات و سرویس ها را به مشتریان بدهند.

۸. ارتباطات، قدرتمند هستند.امکانات ارتباطی بین پرسنل شرکت، یک ویژگی منحصر به فرد در CRM است.تقویم ها و برنامه های زمانی برای ارئه خدمات به هر شخص، یک دید روشن و واضح را برای پیگیری فعالیت ها میدهد.

۹. نرم افزار CRM می تواند به سیستم های حسابداری و دیگر برنامه های کاربردی برای از بین بردن دوباره کاری و حذف فرایندهای تکراری متصل شود.

۱۰. انتقال اطلاعات بین کارکنان شرکت به خوبی انجام می شود و به اشتراک گذاری اطلاعات به آسانی قابل انجام است و کاربران به واسطه فرایندهای طی شده و یا فرایندهای آینده شرکت، منظم تر خواهند شد.

۱۱. اطلاعات تماس مشتریان، در یک سیستم مرکزی امن جمع آوری شده و تمام اعضای یک تیم بر اساس سطح دسترسی و نقشی که در سازمان دارند به آن اطلاعات دسترسی پیدا خواهند کرد.

۱۲. هزینه ی آموزشی از تجهیز کردن کاربران جدید با ابزارهایی که آن ها قبلا با آن آشنا بوده اند و به سرعت می توانند تمامی اطلاعات مورد نیاز خود را در آن به دست آورند کاهش پیدا می کند.

۱۳. افزایش بازاریاب مشخص بر اساس لیست مشتریانی که در نرم افزار CRM وجود دارد، بطوریکه تنظیمات بر اساس نوع علایق و صحبت ها و نیازهایی که مشتریان داشته اند صورت بگیرد.

۱۴. فروشندگان می توانند سفارش های مشتریان را به سرعت چک کنند و درباره ی عادات خرید و الگوهای خرید مشتریان اطلاعاتی کسب کنند و فرصت های جدید فروش را شناسایی کنند.
در این قسمت صحبت از شناسایی فرصت های جدید فروش از طریق نرم افزار سی ار ام شد. همانظور که می دانید یکی از اهداف CRM، افزایش فروش است. اگر تمایل دارید بدانید CRM چگونه به افزایش فروش سازمان ها کمک می کند، مقاله «۱۰ روش جادویی افزایش فروش با نرم افزار CRM» را مطالعه فرمایید.

۱۵. بازاریابی از طریق پست الکترونیکی یا ایمبل که نرم افزار CRM می تواند گزارش های جذاب را برای کشف الگوهای جذب مشتریان به صورت در اختیار کاربران قرار دهند و تیم فروش بتواند بر اساس آن یک برنامه ریزی دقیقی برای انجام پروسه های فروش خود داشته باشد.


۱. نرم افزار CRM با افزایش سرعت و سهولت در دسترسی به هر نوع اطلاعات، به پرسنل شما کمک می کند.

در فروش، سرعت و سهولت دو امر ضروری هستند. صرف کردن زمان زیاد برای جستجو در داده ها و تاریخچه تماسها برای پیدا کردن شماره تماس یک مشتری، سبب هدر رفتن این منبع با ارزش برای فروشندگان می شود. علاوه بر این، این روش قابل اعتماد نیست، زیرا اگر اطلاعات تماس های قبلی با مشتری را فراموش کنیم، ممکن است یک ایمیل را چندین بار برای یک مشتری ارسال کنیم یا چندین بار با یک مشتری تماس بگیریم که به احتمال زیاد باعث دلخوری وی می شود!

سی آر ام همه اطلاعات کامل و دقیق از تاریخچه تعامل پرسنل کلیه واحدها با مشتری را فقط با یک کلیک فراهم میکند. لذا پرسنل لزومی به بررسی اطلاعات تماس به صورت دستی ندارند.

نمایندگان فروش همچنین میتوانند از نرم افزار مدیریت مشتری برای مشاهده خط لوله فروش و فرصتها استفاده کنند تا همیشه بدانند که از لحاظ سود مالی در کجا قرار دارند. علاوه براین سی ار ام به فروشندگان کمک میکند تا فرصتها را فیلتر کرده و گزارش خلاصه یک صفحه ای از نحوه پیشرفت را ارائه کنند. برخی CRM ها با ارائه دسته بندی فرصتهایی که به بستن قرار داد ختم خواهد شد و پیش بینی، حتی قادر به ارائه یک تصویر فوری از قیف فروش هر نماینده هستند.

۲.نرم افزار CRM ارتباطات در سازمان را بهبود می بخشد.

به منظور ساده کردن کار نمایندگان فروش، سی ار ام ارتباطات در سطوح سازمانی را تسهیل میکند. فرض کنید یک کارشناس فروش با مشتری در حال کار کردن است که دو سال پیش همکارش او را به شرکت جذب کرده است.در این صورت این کارشناس، با اطلاعات ناشناخته ای از مشتری روبه رو خواهد شد.

اما به کمک نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری، کارشناس فروش فورا متوجه میشود که چه خدماتی به مشتری مذکور ارائه شده و او در شرکت چه روندی را طی کرده است. در واقع نیازی نیست تا در مورد تاریخچه مشتری از همکارش سوال بپرسد. هر اطلاعاتی که بخواهد را میتواند از سیستم های CRM استخراج کند.

۳.نرم افزار CRM فعالیت مدیران را ساده تر میکند.

یکی دیگر از مزایای سازمانی CRM: CRM ها نحوه پیگیری تعاملات با مشتری را توسط کارشناسان از طریق ساده سازی گزارشها، استاندارد سازی میکند.

بدون نرم افزار CRM کارشناسان فروش، فعالیتهای خود را به روشهای متفاوت انجام میدهند که یکپارچگی داده ها برای رسیدن به یک تصویر منسجم برای مدیران و رهبران کسب و کار را دشوار میکند.CRM داده ها را یکپارچه میکند. به این معنا که مدیران میتوانند به منظور اطلاع از فروش سازمان، به راحتی داده ها را ترکیب و تجزیه و تحلیل نمایند.

ثبت اطلاعات به صورت یکپارچه، اشتباهات ناشی از انتقال مشتریان بین کارشناسان فروش را کاهش میدهد. نه تنها اطلاعات مرتبط با هر مشتری ثبت و ضبط میشود بلکه این اطلاعات برای کارشناسان فروش قابل درک و فهم است.

۴.نرم افزار CRM ابزار پایدار و مقیاس پذیر برای رشد است. 

ممکن است از خودتان بپرسید ” آیا این کارها را نمیتوان با اکسل انجام داد؟

با داشتن یک، دو و پنج تا مشتری، میتوان اطلاعات را به صورت دستی ذخیره نمود. اما به یک، دو و یا پنج سال آینده فکر کنید.حتما مایل هستید که تا چند سال آینده درآمدتان را دو یا چند برابر کنید و زمانی که کارشناسان فروش برای ثبت و ضبط اطلاعات مشتری صرف میکنند را کاهش دهید.

آیا تمایل دارید تیمی از کارشناسان فروش داشته باشید که به دنبال کشف استراتژی های تبلیغاتی جدید هستند؟ (یا هر چیز دیگری که اثربخشی نیروهای فروش را نشان میدهد)؟ باید منابع چندگانه داده ها را حذف نموده تا توانایی دستیابی به یک تصویر کلی و جامع را داشته باشید؟

در نهایت، اگر به دنبال نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتریان هستید، این سوال ساده را از خود بپرسید: آیا تمایل دارید کسب و کارتان رشد کند؟ توانایی شما برای موفقیت در CRM بستگی به نحوه تعامل شما با مشتریان در فواصل مختلف دارد و بتوانید اطلاعات دقیق را در زمان درست فراهم کنید و بدون استفاده از سیستم CRM قادر به انجام این کار نخواهید بود.


مزایای استفاده از نرم افزار CRM از منظر Hubspot

۱. مرکزی کردن اطلاعات مشتریان برای بهره‌وری بیشتر در فروش

CRMها به کل سازمان فروش شما اجازه می دهند تا تمام اطلاعات مربوط به مشتری را – در هر مدت زمان – در یک پایگاه داده مرکزی نگه دارد. این امکان را فراهم می‌آورد که به سرعت به اطلاعات تیم‌های مختلف دسترسی داشته باشید و همچنین توانایی مدیریت آسان تمامی اطلاعات را از طریق یک مکان مشترک فراهم می‌سازد. CRM ها به نمایندگان کمک می کنند تا از گذراندن وقت خود برای جستجوی پرونده ها و سوابق برای یافتن اطلاعات مورد نیاز خود در مورد مشتریان احتمالی برای پیگیری و بستن معاملات اجتناب کنند.

۲. مزایای مدیریت کامل ارتباطات و تعاملات مشتریان با استفاده از  نرم افزار CRM

همه ارتباطات، چه داخلی (کارشناس با کارشناس) و چه خارجی (کارشناس با مشتری) را می توان از طریق CRM مدیریت کرد. این به کارشناسان اجازه می‌دهد تا تمام بخش‌های سفر خریدار، از جمله هر تعامل، ایمیل، تماس تلفنی و موارد دیگر را پیگیری کنند.

به عنوان مثال، CRM شما به یک کارشناس کمک خواهد کرد تا تشخیص دهد که چه زمانی باید با یک مشتری خاص دوباره تماس بگیرد . همچنین مزایای سی ار ام به کارشناسان شما کمک می‌کند تا به خاطر بسپارند که آیا قبلاً درخواست های مشتری شامل اسناد، فایل‌ها، اطلاعات فنی، پیش فاکتور و…. را که مشتری درخواست کرده‌ است، ارسال کرده‌اند یا خیر.

۳. یکی از مهمترین مزایای CRM; بهینه‌سازی پیگیری‌ها برای افزایش احتمال تبدیل سرنخ‌ها به مشتریان

یک CRM تمام فعالیت های مشتری احتمالی شما را پیگیری می کند، که به کارشناسان شما کمک می کند تا بدانند چه زمانی نیاز به پیگیری مشتریان بالقوه دارند. هنگامی که به کارشناسان در مورد پیگیری‌های خاص یادآوری می‌شود، می‌توانند در بهترین زمان که برای مشتری بالقوه مفید است با آنها تماس بگیرند و به این ترتیب، احتمال تبدیل کردن سرنخ ها به مشتری افزایش می یابد.

۴. سازماندهی اطلاعات تماس یکی دیگر از مزایای استفاده از نرم افزار CRM

نرم‌افزارهای CRM به تیم شما اجازه می‌دهند که به راحتی تمام مخاطبان را (و داده‌های مرتبط با آنها) در هر مرحله‌ای از مسیر خریدشان پیگیری کنید. در واقع، کارشناسان می توانند ببینند که مخاطب از چه طریقی با شما آشنا شده است، چه نیازهایی داشته، چه اطلاعاتی براش ارسال شده است و قبلا با کدامیک از اعضای تیم فروش شما صحبت کرده است. تمام این اطلاعات همیشه در دسترس و قابل جستجو در داخل سیستم CRM است.

۵. دسته‌بندی و مرتب‌سازی مخاطبان بر اساس معیارهای خاص جهت تماس اثربخش‌تر

آیا شما یا کارشناسان شما تاکنون خواسته‌اید یک لیست از مشتریانی که معیار خاصی دارند را جهت تماس تهیه کنید؟ CRM‌ها به شما این امکان را می‌دهند که مخاطبان را بر اساس داده‌هایی که تا زمانی که گردآوری کرده‌اید مرتب کنید.

به عنوان مثال، یک کارشناس ممکن است مشتریان احتمالی را بر اساس استان، زمینه فعالیت، روش آشنایی یا مرحله معامله فیلتر کند. به این ترتیب، اعضای تیم شما همیشه ایده واضحی از نحوه برقراری ارتباط با هر بخش از مشتریان خود را خواهند داشت و این احتمال فروش افزایش می‌دهد.

۶. مزایای CRM: گزارش‌دهی جامع برای بهبود مدیریت مشتریان و عملکرد تیم‌های فروش

CRM به تیم شما اجازه می دهد تا با استفاده از ویژگی های گزارش دهی مانند داشبوردهای فروش و گزارش ها، داده های مربوط به مشتریان بالقوه و معاملات را جمع آوری و سازماندهی کند. اینها به کارشناسان اجازه می دهد معاملات و مخاطبین خود را بهتر  مدیریت کنند. آنها همچنین می توانند عملکرد شخصی خود را ارزیابی کنند و اهداف و کارهای لازم برای رسیدن به اهداف خود را پیگیری کنند.

مدیران فروش می‌توانند از این گزارش‌های فروش برای مشاهده نحوه پیگیری تیم خود در راستای دستیابی به اهداف و همچنین بررسی تعداد معاملات بسته‌شده استفاده کنند. مدیران ارشد و سایر رهبران سازمان نیز می توانند میزان درآمد ایجاد شده را نظارت کنند.

۷. برنامه‌ریزی استراتژیک و تصمیم‌گیری آگاهانه با گزارش‌های CRM

کلید موفقیت هر سازمان فروش، توانایی برنامه ریزی استراتژیک و تصمیم گیری آگاهانه است. با گزارش‌های CRM که من به آن اشاره کردم، می‌توانید معیارهای کلیدی مانند درآمدهای مکرر ماهانه (MRR) و رشد سال به سال (YOY) را جمع آوری کنید که شناسایی الگوها و توسعه پیش‌بینی‌های مربوط به عملکرد را برای رهبران فروش آسان‌تر می‌کند.

بعلاوه، CRMها به نمایندگان و مدیران فروش این امکان را می‌دهند تا ببینند کدام فعالیت‌ها و منابع موثرترین تولیدکنندگان سرنخ برای کارشناسان هستند. این داده ها به رهبران تیم کمک می کند تا پیش بینی های فروش را برای ماه های آینده ایجاد کنند و تخمین و پیش بینی های پایپ لاین را در صورت لزوم به روز کنند.

۸. پیگیری دقیق و بهبود فرآیندهای فروش با تحلیل الگوها

همانطور که گفته شد، یک CRM مکانی را برای تیم فروش شما فراهم می کند که در آن بتوانند سرنخ ها، مشتریان بالقوه و مشتریان را در هر مدت زمان پیگیری کنند. CRM ها همچنین به شما امکان می دهند فعالیت های خاصی مانند ایمیل ها، تماس ها و جلسات رزرو شده را مرور کنید.

سپس مدیران فروش می‌توانند از این داده‌ها برای شناسایی الگوها استفاده کنند و ببینند کدام فرآیندهای فروش برای تیمشان کار می‌کند و کدام‌یک را می‌توان بهبود بخشید – به این ترتیب تیم فروش شما می‌تواند از اطلاعات ذخیره‌شده در CRM برای توسعه فرآیندهای شما با رشد کسب‌وکارتان استفاده کند.

۹.مزیت تسهیل ارتباطات تیمی و حفظ تصویر برند با استفاده از نرم افزار CRM

مطمئن شوید که ارتباطات موثر تیمی در سراسر سازمان فروش شما و بین کارشناسان با کمک CRM تسهیل می شود. این ارتباط برای حفظ تصویر مشخص از برند در بین تمام کارشناسانی که با مشتریان احتمالی در تعامل هستند و همچنین اطمینان از اینکه نمایندگان از یکدیگر یاد می‌گیرند و برای رسیدن به اهداف با هم کار می‌کنند، حیاتی است.

با یک CRM، تیم شما می‌تواند این کار را با برچسب‌گذاری اعضای مدیران و کارشناسان در معاملات خاصی که می‌خواهند آنها را انجام دهند، انجام دهد. رهبران و کارشناسان فروش همچنین می توانند از سیستم برای تخصیص مجدد سرنخ های خاص با کلیک یک دکمه استفاده کنند. در نهایت، کارشناسان نیازی به ترک سیستم برای نوشتن و ارسال ایمیل به اعضای تیم ندارند تا این گفتگوها انجام شود- در عوض، همه ارتباطات را می‌توان به راحتی از داخل CRM تسهیل کرد.

۱۰. رشد کسب‌وکار با نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتریان چابک

همانطور که شرکت شما رشد می کند، CRM نیز با شما رشد می کند – زیبایی این نوع نرم افزار در این است. CRM ها خواه سرنخ های بیشتری را پیگیری کنند، خواه اطلاعات تماس بیشتری را سازماندهی کنند یا تعداد بیشتری از تعاملات با مشتریان احتمالی را ثبت کنند، برای رشد کسب‌وکار شما طراحی شده‌اند.

و این فقط برای سازمان فروش شما صدق نمی کند – CRM شما می‌تواند به تیم‌های دیگر در سازمان شما در هنگام رشد نیز کمک کند. به عنوان مثال می‌توان به خدمات مشتری و بازاریابی اشاره کرد – این تیم‌ها می‌توانند از اطلاعات مشتریان احتمالی شما استفاده کنند تا با آنها تماس بگیرند، محتوا را برای آنها شخصی‌سازی کنند، CTAها و جزئیات محصول را مطابق با نیازهای خود تنظیم کنند و موارد دیگر.

در صورتی که سازمان فروش شما برای اتخاذ یک CRM نیاز به قانع کننده بیشتری داشته باشد، در اینجا پنج آمار دیگری از Hubspot وجود دارد که ارزش آنها را بیشتر ثابت می کند:

  1. میانگین پذیرش کاربر CRM در بین نمایندگان فروش ۷۳٪ و متوسط دوره بازگشت سرمایه ۱۳ ماه است.
  2. ۹۱ درصد از مشاغل با بیش از ۱۱ کارمند در حال حاضر از CRM استفاده می کنند.
  3. یک CRM می تواند به شما کمک کند فروش را تا ۳۰ درصد افزایش دهید.
  4. CRM به شما کمک می کند تا میزان حفظ و رضایت مشتری را بهبود ببخشید.
  5. CRM ها دسترسی به داده ها را بهبود می بخشد که طول دوره فروش شما را کوتاه می کند.

رشد بیشتر کسب و کار با نرم‌افزار CRM

استفاده از سیستم CRM بهره وری را در بین کارشناسان افزایش می دهد، تمام اطلاعات مربوط به مشتریان بالقوه را در یک مکان مرکزی نگه می دارد، به تیم شما کمک می کند تا معاملات بیشتری را ببندد و روابط تجاری مهم را تقویت کند.

شروع کنید به این فکر کنید که چگونه می توانید درک نرم افزار CRM را در بین کارشناسان خود بهبود بخشید و سیستمی را پیاده سازی کنید تا به شما در افزایش تبدیل‌ها و تأثیر مثبت بر روی تراز سود و زیان شما کمک کند.

مشاوره رایگان نرم افزار CRM

با تکمیل فرم زیر، از مشاوره رایگان متخصصین مجموعه تدبیرگران ماندگار استفاده نمائید.

ما مشتاقانه منتظریم تا به شما نشان دهیم چگونه CRM ماندگار به توانمندسازی فروش برای به حداکثر رساندن درآمد کمک می کند.

تیم تولید محتوا
تیم تولید محتوا

ما در تیم تولید محتوای تدبیرگران ماندگار در تلاش هستیم تا بهترین مقالات آموزشی در زمینه های مختلف کسب و کار از جمله بازاریابی، فروش، مدیریت ارتباط با مشتری، مشتری مداری و ... را برای شما فراهم کنیم.
چنانچه مایل هستید در خصوص موضوعی مطالب بیشتری منتشر شود از طریق فرم ارتباط با ما، موضوع مدنظر خود را اعلام فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید