CRM نرم افزار - روش های قیمت گذاری محصولات - بخش دوم - ماندگار
نرم افزار CRM,مدیریت ارتباط با مشتری,CRM,kvl htchv crm,نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری,نرم افزار سی آر ام
تدبیـــرگران ماندگار
تولید کننده کاربرپسند ترین نرم افزار CRM
نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری
79 6700 77 021
155 670 77 021
96 92 790 0933

روش های قیمت گذاری محصولات - بخش دوم

در قسمت اول مقاله، انواع روشهای قیمت گذاری مبتنی بر تقاضا را شرح دادیم. در این  قسمت روشهای قیمت گذاری مبتنی بر قیمت تمام شده و روشهای قیمت گذاری مبتنی بر رقابت  را شرح می دهیم.

 
2- روشهای قیمت گذاری مبتنی بر قیمت تمام شده  

روشهای قیمت گذاری مبتنی بر قیمت تمام شده  با هم مورد بررسی قرار می گیرند زیرا عوامل دخیل در این روشها نیروهای رقابتی و ادراکات مشتری هستند که با هم مورد توجه قرار می گیرند. حال به شرح برخی از این روشها می پردازیم:

 
2.1-قیمت گذاری مبتنی بر قیمت تمام شده به اضافه درصد سود  
 
در این روش فروشنده هزینه ها را مشخص می کند و درصد خالصی از هزینه ها را به آن اضافه می نماید. مزیت این روش سادگی آن است. در عمده فروشی ها و خرده فروشی ها از این روش با نام "قیمت گذاری با سهم سود استاندارد" یاد می شود زیرا درصد ثابتی را به قیمتی که برای خرید محصول پرداخت کرده اند اضافه می نمایند تا به قیمت فروش دست یابند. برای مثال اگر قیمت تمام شده یک محصول 1000 تومان باشد و فروشنده سودی معادل 20 درصد بخواد، قیمت فروش را 1200 تومان اعلام می نماید.


2.2-قیمت گذاری بر اساس منحنی تجربه
 
در منحنی تجربه، با افزایش تجربه شرکت در تولید محصول، هزینه های تولید و بازاریابی آن کاهش می یابد ، یعنی هزینه ها در طی زمان کاهش می یابد. پس در این روش قیمت های جاری بر اساس هزینه های آینده تعیین می شوند اما باید توجه داشت که از این روش زمانی استفاده کرد که شرایط زیر برقرار باشد:
1.افزایش تولید باید به پایین آمدن زیاد هزینه ها منجر شود.
 2.به لحاظ تجربه باید پیشاپیش رقبا باشید
 3. مشتریان نسبت به قیمت حساس باشند

 
3- روشهای قیمت گذاری مبتنی بر رقابت

در این روش، قیمت ها رقابتی تعیین می گردد. روشهای قیمت گذاری مبتنی  بر رقابت عبارتند از:
 
3.1-قیمت گذاری رهبر
 
در قیمت گذاری رهبر، عامل جذب مشتری، قیمت پایین محصول می باشد. در تعریفی دیگر ، قیمت گذاری رهبر را این چنین تعریف کرده اند: قیمت گذاری رهبر یعنی استراتیژی قیمت گذاری یك یا چند محصول در قیمت های پایین بسیار چشمگیر برای جذب مشتریان و فروش تركیبی از محصولات همراه با محصول رهبر بطوری كه سود كلی شركت قابل قبول گردد.
این نوع قیمت گذاری زمانی استفاده می شود که شرکت یکی از اقلام خود را انقدر پایین قیمت گذاری کند که هیچ گونه سودی عاید آن قلم نشود اما اگر چنانچه با سود حاصل از فروش محصولات دیگر این زیان جبران شود استفاده از این روش موفقیت آمیز بوده است.

3.2-قیمت گذاری موضع یابی
 
از این روش برای تعیین جایگاه محصولات نسبت به محصولات رقبا استفاده می شود. در این روش قیمت های خود را برابر قیمت رقبا یا کمتر از آنها تعیین می کنیم تا محصولاتمان جایگاه مناسبی در ذهن مشتریان بیابد. برای مثال شركت هیوندای با روش قیمت گذاری موضع یابی سعی كرده است تا اتوموبیل هیوندای و نام ونشان ان بعنوان اتوموبیلی ارزان قیمت و با قیمتی منطقی در ذهن مشتریان جا بیفتد


نظرات شما

نظرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید
مقالات مرتبط


کلیدواژه ها:روش های قیمت گذاری محصول قیمت گذاری روشهای قیمت گذاری مبتنی بر قیمت تمام شده روشهای قیمت گذاری مبتنی بر رقابت