CRM نرم افزار - بزرگترین نگرانی کارمندان و کارکنان یک سازمان و یا بنگاه اقتصادی چیست؟ - ماندگار
نرم افزار CRM,مدیریت ارتباط با مشتری,CRM,kvl htchv crm,نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری,نرم افزار سی آر ام
تدبیـــرگران ماندگار
تولید کننده کاربرپسند ترین نرم افزار CRM
نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری
79 6700 77 021
155 670 77 021
96 92 790 0933

بزرگترین نگرانی کارمندان و کارکنان یک سازمان و یا بنگاه اقتصادی چیست؟

بر مبنای یافته های Oxford Economics از یک تحقیق جهانی، چالش اول کارمندان و کارکنان حرفه ای سازمانها "کهنه شدن و منسوخ شدن مهارت ها" ی آنهاست. بر مبنای همین گزارش، 40 درصد   افراد نگران از دست دادن موقعیت شغلی خود و یا به عبارتی منسوخ شدن می باشند، 35 درصد  از نداشتن فرصت کافی برای ترفیع، 31درصد از کافی نبودن سطوح شغلی، 27درصد از کسادی دستمزدها، 19درصد از تغییرات تکنولژی، 19درصد از بی ثباتی اقتصادی، 18درصد از تعدیل نیرو و 9درصد هم از کم بودن فرصت های آموزشی و تحصیلی نگرانند. نکته جالب اینست که 50درصد متخصصان، معتقدند مهارتهای آنها تنها برای 3 سال آینده پاسخگوی نیاز کاری آنهاست و 50درصد دیگر می گویند مهارتهای آنها به سه سال نمی کِشد که منسوخ خواهد شد!

 


منسوخ شدن مهارت ها هر کسی را می تواند مورد اصابت قرار دهد!

مهندس کامپیوتر: ابزارهای جدید مانند Ruby, Python, Scala, R, Hadoop  در 5 سال گذشته اصلا و جود نداشت! اگر شما یک Cobol و یا برنامه نویس جاوا هستید ، همیشه باید در حال یادگیری ابزارهای جدید باشید در غیر این صورت فردی دیگر جای شما را خواهد گرفت.

بازاریابی: امروزه اگر شما با Salesforce, Marketo, Hubspot, Twitter, LinkedIn, GoogleAnalytics, Pinterest, Facebook   سروکار نداشته باشید و ندانید که چگونه باید از آنها استفاده کرد، دیگر نخواهید دانست که چگونه برای محصولات / خدمات شرکت خود بازاریابی کنید. حضور دیجیتالی، رسانه های اجتماعی، تحلیل شخصیت اشخاص و مشتریان امروزه جزو هسته حرفه بازاریابی است!

مهندسی: اگر مشغول به طراحی محصول هستید، باید مهندسی مایکرو، روباتیک، نرم افزار، نقش روز افزون موبایل، محصولات مبتنی بر فرکانس های رادیویی گیگاهزتر و تکنولژی های برتر را خوب بدانید.


فروش: اگر نتوانید با ابزارهای موبایل، مدیریت ارتباط با مشتری CRM و رویه های حرکت تکنولژی به خوبی کار کنید، دیگر شاید ندانید که چه چیز را بفروشید و چگونه آنرا در بازار جا بیاندازید!

تدریس و تحصیل: باید بدانید که چگونه از تکنولژی در این راه استفاده کنید و چگونه از ابزارهای نو در کلاسها بهره بگیرید. یادتان باشد که هر ساله ایده های زیادی وارد این صنعت گشته و آن را متحول می کند.

منابع انسانی: امروزه چالشهای زیادی بر سر راه آدمهایی که مسئول منابع انسانی هستند، قرار دارد. تکنولژی، جهانی شدن، هزاره ها، تعهدات، آموزش های اجتماعی، ...

پس امروزه مسئله این نیست که شما چه چیزی/مهارتی را بلد هستید بلکه مسئله اینست که چقدر سریع می توانید یک مهارت جدید را فرا بگیرید. بنابراین حیاتی ترین مهارت یک فرد متخصص و یا مدیر "چابکی در یادگیری" است به این معنی که شما چقدر سریع و فرز می توانید یک چیز جدید را فرا بگیرید.

نگاهی به مثال های فوق و اصل "چابکی در یادگیری" منجر به "خود نو آفرینی" می گردد. حال سوال اینست که چگونه می توان خود را از نو آفرید و همیشه تازه و به روز نگه داشت؟ برای پاسخ به این سوال، اصول و موارد ذیل پیشنهاد می گردد:

 

راه های خود نو آفرینی مداوم:

هر چه می توانی بیشتر مطالعه کن . امروزه تویتر، فیس بوک، لینکد این، و کلا فضای وب تصدی سیستم خواندن و مطالعه را در دست گرفته اند. اگر در این فضاها در صفحات افراد/موضوعات مورد علاقه خود اشتراک داشته باشید، پس از آن به صورت مرتب مقالات و یا اخبار مرتبط با صنعتی که در آن هستی را به روز دریافت می کنی و به سرعت شما را در جریان بازار قرار داده و به شما کمک می کند که بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است و نیز شما به چه چیزی برای آموختن نیاز دارید. داشتن اشتراک در نشریات و مجلات و خرید مرتب کتاب های مرتبط با حرفه شما نیز در این مسیر کمک شایانی می کند.

سعی کن افراد متخصص اطراف خود را پیدا کنی و بشناسی. در اطراف شما تعداد بسیاری راهنما و مربی پیدا می شوند که عاشق به اشتراک گذاشتن دانش و تجربیات خود هستند. برای این کار کافی است یک متخصص را به نوشیدن قهوه دعوت کنی و هر آنچه بلد نیستی و یا نمی دانی را بپرسی. یادت باشد که در هر سازمانی افرادی هستند که دوست دارند از آنها تقاضای کمک شود و از صحبت برای شما حتما استقبال خواهند کرد. مطمئن باش آنها نه تنها موضوع کاری تو را خوب می دانند بلکه می توانند یک تصویر بزرگ در ذهن تو خلق کنند. مشکل اصلی خیلی وقت ها ندانستن جزئیات کاریمان نیست (درخت) بلکه نفهمیدن و نداشتن تصویری بزرگتر (جنگل) از کاری است که به آن مشغول هستیم.

برای یاد گیری چیزهای جدید وقت بگذار. بعضی وقت ها می بینی کاری که داری انجام می دهی در یک شرکت دیگر به نحوی جدیدتر انجام می گردد. تو هم سعی کن همان کاری که آنها می کنند را انجام دهی. سعی کن با چشم باز تغییراتی که در اطراف تو به وقوع می پیوندد را ببینی. به عنوان مثال یک جراح را در نظر بگیرید. اگر نتواند با دانش روباتیک که در حال متحول کردن تخصص جراحی است ارتباط برقرار کرده و آنرا یاد نگیرد، شاید تا 10 سال آینده دیگر کاری برای او نباشد! تکنولژی روباتیک به همه جا دارد وارد می شود. به جای نگرانی از آن، سعی کنیم آنرا و طرز استفاده از آنرا یاد بگیریم.

در کنفرانس های مربوط به صنعتی که در آن هستی شرکت فعال داشته باش. به هر میزان که صنعت (با پیشرفت سریعش) تو را فرسوده و از رده خارج می کند، کنفرانس های تخصصی صنعتی از جمله دگرگون کننده ترین تجربیات یادگیری را در اختیار تو می گذارد چرا که یک کنفرانس صنعتی خوب، رهبران فکری، متخصصان، آدمهای عملیاتی بزرگ، و فروشندگان را دور هم جمع می کند. طی چند روز شما می توانید به سخنرانی همراه با ارائه (Presentation)  گوش کرده، متخصصان را ببینید، و با فروشندگان دیدار داشته باشید. سعی کنید در هر سال حداقل در یک کنفرانس شرکت کنید.

در کلاس/دوره های آموزشی واقعی شرکت کنید. شرکت در چنین دوره هایی ذهن انسان را تازه و به روز می کند. با کمک تکنولژی امروزه شما می توانید به صورت آنلاین در کُرس های آموزشی با قیمت های بسیار مناسبی شرکت کنید. باور کنید بعضی کرسهای آموزشی موجب بهره مندی شما از مزایای مادام العمر می گردد.

 یوتیوب و تِد(Ted) را نگاه کنید. در صنعتی که مشغول به کار هستید سعی کنید با این دو رسانه خوب در ارتباط باشید. درآنجا شما صدها ویدیو از متخصصان جهانی خواهید دید که برای شما آنچه را می دانند مجانی به اشتراک می گذارند. این ویدیو ها گاهی معادل کُرس آموزشی برای شما نیست بلکه شما با دیدن و گوش دادن به آنها می فهمید چقدر چیزها هست در صنعتی که در آن فعال هستید و شما تا به حال نمی دانستید.

دنبال پروژه های توسعه ای باش. از رئیست و یا مدیر خود بخواه که شرایط و بستر یادگیری کارهای نو را برایت فراهم کنند. به عنوان مثال ممکن است که شما به یک دوره تحلیل گری پیشرفته علاقمند هستید اما در یک برنامه بازاریابی مشغول به کار هستید. به رئیست بگو که می خواهی 2 روز در هفته برای یک پروژه تحلیلی به منظور براورد کردن و یا موثربودن برنامه بازاریابی خود صرف نمایی. برای جلب رضایت رئیست می توانی با او وارد مذاکره شده و او را اقناع کنی که با این کار می توان در هزینه ها ی زیادی بعدا صرفه جویی کرد. به عنوان مثال اگر شما یک مهندس کامپیوتر هستید و دنبال تحقیق بر روی یک الگوریتم جدید، یک طرح UI جدید، و یا یک رویکرد عملیاتی جدید هستید می توانید از رئیس خود بخواهید که در قالب یک تکلیف این کار را انجام دهید. نگران نباشید. مدیران غالبا درگیر کارهای زیادی هستند و ممکن است به همین خاطر نتوانند فرصتهای جدید را شناسایی کنند. با این کار شما می توانید به خود چیزهای جدید بیاموزید و برای شرکتی که در آن کار می کنید همزمان نو آوری نیز بیاورید.

 

 بزرگ فکر کردن را بیاموز. به تصویر بزرگ نگاه کن. تجربه نشان داده که مهمترین مهارت در "چابکی در یادگیری" توانایی در "دیدن تصویر بزرگ" است. اگر کسی از شما بپرسد که به نظر شما مهمترین روندی که در حوزه تخصص شما طی 3 سال آینده اتفاق خواهد افتاد چیست، پاسخ شما چه است؟ غالبا پاسخ اینست که من نمی دانم! بهتر است بروی و مطالعه کنی، بیاموزی، با اهل فن صحبت کنی،در کنفرانس شرکت کنی تا بدانی که 3 سال دیگر کجا خواهی بود.

 شغل خود را تغییر بده. این راه شاید ترسناکترین گزینه باشد اما گاهی باید وسایلت را جمع کنی و جایی که کار می کنی را ترک کنی. هنگامی که در یک جا مشغول کار هستی، گاهی خوب است به صورت منظم به دیگر شرکت ها هم سری بزنی و ببینی آنها چگونه کاری را که تو با شرکت فعلی داری انجام می دهی را  نو آفرینی کرده اند و در صورت امکان به آنجا نقل مکان کنی. یادت باشد که هر انتقالی و جابجایی ممکن است در ابتدا ترسناک باشد اما برای تو تجربیات توسعه ای ایجاد می کند که می توانی حتی با بیش از بزرگترین آرزوهایت برسی. نکته پایانی اینکه به گفته یک متخصص با سابقه جذب نیرو، بهتر است به شرکت های با رشد بالا نقل مکان کنی و یا برای کار در این گونه شرکت ها تقاضای کار بدهی چرا که در چنین شرکتهایی، تنها به دلیل سرعت رشد بالا، تو شانس بسط دادن حرفه و کار خود را خواهی داشت و شانس تو در تازه  و به روز بودن بیشتر است.

مطالب فوق بر گرفته از نوشته آقای جُش بِرسین – پایه گذار و موسس شرکت بِریسن است.

 نکته ای برای تامل:

یک : با نگاهی به بازی فوتبال و یا هاکی روی یخ در می یابیم بازیکنانی از دیگران موفق تر هستند که به دنبال توپ نمی روند بلکه به سمت و سویی حرکت می کنند که قرار است توپ آنجا باشد! بنا بر این برای اینکه در هر کاری موفق باشیم بهتر است ما جلوتر از آن کار حرکت کنیم و این ما باید باشیم که مسیر کار را تعیین می کند نه بر عکس.

دو: نکته دیگر اینکه سازمان ها و شرکت هایی که مبنای گزینش نیروهای انسانی در آنها دوستی ها و یا پیوند های فامیلی هست و تخصص و به روز بودن فدای این معیار می گردد، سازمان هایی شکننده و ضرر دهنده و عقب افتاده می شوند. در غیر این صورت، حذف شدن و یا بلعیده شدن توسط رقیبان، امری حتمی خواهد بود.

سه: امروزه فضای سر سخت رقابت برای عرضه خدمات و کالاهای با کیفیت، موجب می شود که هم سازمان های دولتی و هم خصوصی اصل "چابکی در یاد گیری" و " خود باز آفرینی مداوم" را در راس برنامه های کیفیت نیروی انسانی خود قرار داده و سازمانهایی با کیفیت و چابک باشند.

چهار: یک قاعده کلی هست که می گوید: برای اینکه زنده و در تکاپو باشید باید خلاق باشید و بهترین راه برای خلاقیت اینست که به هر چیزی و هر کاری آنطور که هست نگاه نکنیم بلکه آنگونه که می توانست/می تواند باشد نگاه کنیم. با نگاهی به رفتار های خودمان می بینیم که یک کاری را چندین و چند سال به یک روش انجام می دهیم و هرگز فکر نکرده ایم که آیا می شد/می شود این کار را به گونه ای دیگر انجام دهیم؟! سعی نماییم از یک منظر دیگر و از ابعاد دیگر به موضوع نگاه کنیم. مطمئن باشید که راه های بدیع و نوی برای انجام همان کار به روشهایی کاملا متفاوت، مناسب تر، سریع تر، ارزان تر به ذهن می رسد که ممکن است خود ما از آن در تعجب باشیم!

پنج: گفته شده که ضرورت مادر خلاقیت است. می توان این را اضافه کرد که ضرورت سر منشا و عمال خلق فرصت های فراوان است. وقتی انجام کاری ضروری می گردد، نه تنها روش های نوینی برای انجام آن کار به ذهن انسان خطور می کند، بلکه در این راستا برای انسان فرصت های زیادی از قبیل یاد گیری، آشنایی با فضاها و آدمهای جدید و غیره ایجاد می گردد.

 

امیرعباس زینت بخش

دانشجوی دکتری مالی اسلامی دانشگاه بین المللی مالی اسلامی (INCEIF) مالزی

منبع:بازار و سرمایه


نظرات شما

نظرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید
مقالات مرتبط


کلیدواژه ها:CRM,فروش,بازاریابی