CRM نرم افزار - عوامل فردی و اجتماعی موثر بر رضایتمندی مشتریان - ماندگار
نرم افزار CRM,مدیریت ارتباط با مشتری,CRM,kvl htchv crm,نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری,نرم افزار سی آر ام
تدبیـــرگران ماندگار
تولید کننده کاربرپسند ترین نرم افزار CRM
نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری
79 6700 77 021
155 670 77 021
96 92 790 0933

عوامل فردی و اجتماعی موثر بر رضایتمندی مشتریان

«اگر نتوانید چیزی را اندازه‌گیری كنید، نمی‌توانید آن را بهبود دهید.» لرد ویلیام كلوین (1907-1824)

اندازه‌گیری رضایتمندی مشتری، یكی از الزاماتی است كه به استاندارد ایزو 2000:9000 اضافه شده است و چنانچه سازمانی دارای چنین استانداردی باشد نیازمند شناسایی پارامترهای رضایتمندی و نارضایتی مشتری و پایش جدی آنها می‌باشد. عبارت 8-2-1 ایزو 2000:9000 می‌گوید: «به عنوان یكی از اندازه‌گیری‌های عملكرد سیستم مدیریت كیفیت، سازمانها باید اطلاعات مرتبط با احساس مشتری را كنترل كنند تا بدانند كه آیا توانسته‌اند نیازهای مشتری را برآورده كنند؟ روشهای دستیابی و استفاده این اطلاعات باید مشخص باشد.»

 

اهمیت رضایت مشتریان امروزه آن قدر به چشم می‌آید تا بدانجا كه دمینگ از پیشگامان كیفیت، كیفیت را با رضایت مشتری یكسان می‌داند. كاملاً واضح است كه ارتباط محكمی بین رضایت مشتری و بقای او وجود دارد. احساس مشتری نسبت به یك محصول/خدمت تعیین خواهد كرد كه آن محصول/خدمت در بازار موفق بوده است یا خیر. رضایت مشتری بازگشت سرمایه را تضمین می‌كند، این مشتریان هستند كه در ازای دریافت محصولات و خدمات به تولیدكنندگان آنها پول پرداخت می‌كنند و باعث سودآوری آنها می‌شوند. بدون دانستن خواسته‌های مشتریان ممكن است مشتریان تمایلی به مصرف كالا یا خدمات تولیدی از خود نشان نداده و عملاً سرمایه‌گذاری انجام شده به شكست منتهی گردد. به بیان دیگر سرمایه‌گذاری‌ای اثربخش خواهد بود كه به نیازهای مشتریان توجه نماید زیرا هدف سرمایه‌گذاری جلب مشتری و فروش بیشتر (و نتیجتاً سود بیشتر) می‌باشد و طبیعی است در چنین شرایطی بهره‌وری سرمایه با برآوردن این نیازها بالا رفته و بازگشت سرمایه تضمین می‌گردد.

در دنیای امروز، با توجه به منابع محدود، به ازای هر مبلغی كه یك شركت هزینه می‌كند باید برنامه داشته باشد و بهترین راه اطمینان از موفقیت تولیدات، پرسیدن از كسانی است كه قرار است آنها را مصرف نمایند. با روشن شدن اهمیت موضوع باید به دنبال راهكارهایی باشیم كه بتوانیم رضایت مشتری، عوامل متقدم و متاخر آن و ارتباط فی‌مابین آنها را شناسایی و اندازه‌گیری نماییم.

در این مابین و در این مقاله منظور نظر ما عوامل فردی و اجتماعی موثر بر رضایتمندی مشتریان در فرهنگسرای قزوین می باشد البته گستردگی موضوع و باز بودن حیطه مورد بحث ما را بر آن داشت تا به برخی عوامل موثر كه تاثیر گذاری بیشتری دارند را مورد بررسی قرار دهیم .

عوامل فردی :

1- میزان تحصیلات :

میزان تحصیلات تاثیر قابل توجهی بر تصمیم گیری فرد در ارتباط با موضوعات مختلف دارد . و با تجزیه و تحلیل بهینه ای می توتند به بررسی موضوعات مختلف بپردازد . به همین جهت اثر مستقیمی بر رضایت یا عدم رضایت از محصولات مختلف خدماتی و تولیدی ایجاد می نماید . افراد با تحصیلات بالا تر خواهان ارایه موارد آموزشی بالا و با كیفیت هستند . ایشان چون قبلا در دوره های مختلف آموزشی شركت نموده اند از نقاط قوت و ضعف اینگونه خدمات آگاهی دارند و بهتر می توانند در این مورد تصمیم گیری نمایند دارای نظرات منطقی و قابل توجهی می باشند .
 

2-میزان سن :

با توجه به شرایط سنی افراد به بلوغ فكری می رسند و بر پایه این بلوغ فكری می توانند نسبت به نارساییهای موجود تصمیم گیری نموده و رضایت و عدم رضایت خود را اعلام دارند افراد دارای سن بالاتر قطعا دارای توقعات متمایزی نسبت به افراد سن پایین تر هستند . وخواستار امكانات خدماتی بیشتر به ویژه در امر آموزش هستند و با تجربه ای كه دارند بهتر می توانند نارساییها را درك نمایند و با دقت بیشتر ی به مسایل پیرامون توجه نماییند .3- مجرد یا متاهل بودن :

سازمانها و سیستمهای خدمات رسان عمومی می بایستی طیف و گستردگی خدمات خود را برای تمامی افراد جامعه به صورتی گسترش دهند كه رضایت نسبی آنان را ایجاد نماید . خواسته ها و علایق افرادی كه متاهل می شوند . با افرادمجرد و اكثرا جوانی كه هنوز در پی یافتن درجات مختلف علمی هستند متفاوت می باشد معمولا افراد بعد از تاهل در پی كامل كردن معلومات خود در محیطهای كاری هستند و به سبب فشارهای مختلف زندگی كمتر در پی رفتن به مقاطع بالاتر تحصیلات هستند ایشان معمولا خواستار كلاسهای آموزشی پاره وقت بوده و همچنین پاره ای از ایشان در جهت بهبود وضعیت روحی و روانی زندگی نیاز به مشاوره و كلاسهای از این قبیل می باشند در صورتی كه افراد مجرد فارغ از این مشكلات بوده و بیشتر خواهان كسب مقاطع بالاتر تحصیلی هستند بنابر این مكانهای آموزشی در جهت بدست آوردن رضایت نسبی به این نوع ویژگی می بایستی گستره فعالیت خود را به این نگاه نیز تكمیل نمایند .

4- نوع جنسیت :

نوع جنسیت افراد هم در نوع خواستهایشان و هم در نوع تصمیم گیری و هم در نوع تجزیه و تحلیل مسایل پیرامونشان متفاوت می باشد . خواسته ای افراد نیز در موارد مختلف با این وپژگی متاثر می شود . نوع نگاه خانمها به محیط پیرامون با توجه به ویژگیهای روانشناختی ایشان متفاوت بوده و خواستار ارایه خدمات متمایزی یا نوع خدمات در خواستی آقایان می باشند این نوع نگاه در میزان رضایتمندی و عدم رضایت ایشان تاثیر مستقیمی دارد .

 


- از دیگر عوامل موثر بر رضایتمندی افراد شاخصها و عوامل اجتماعی پیرامون آن سیستم یا سازمان آموزشی می باشد این عوامل به جهت گستردگی و همچنین قابلیت این تحقیق قابل بررسی در این پژوهش به صورت كلی نمی باشند از این لحاظ بر آن شدیم تا پاره ای از عوامل كه دارای تاثیر پذیری بیشتری می باشند را مورد بررسی قرار داده و به سایر موارد مشابه تعمیم دهیم .
 

1- نوع شغل :

افرادی كه دارای مشاغل دارای امكانات بالا هستند یا مشاغلی كه حساسیت بالای دارند . قطعا توانای دقت بالا در محیط پیرامون خود هستند و این دقت و حساسیت در میزان رضایتمندی و عدم رضایتمندی ایشان تاثیر پذیر می باشد . و به صورت بهینه تری می توانند به تجزیه و تحلیل پیرامون خود بپردازند . افرادی كه شاغل در محیطهای آموزشی باشند با نقاط قوت و ضعف اینگونه محیطها آشنایی بهتری دارند و نظر ایشان می تواند با منطق بیشتری همراه باشد همچنین به تواناییهای آموزشی و میزان قابلیت مدرسان آگاهی بیشتری دارند نوع شغل برحسب ارتباط با موارد آموزشی و همچنین حساسیت شغل و امكانات پیرامون آن و میزان بهره گیری از دانش روز برای آن شغل می تواند در نوع تصمیم گیری و هم چنین رضایت و عدم رضایت ایشان تاثیر قابل توجهی داشته و نوع منطق آنان را در بر خورد با مسایل شفاف تر سازد

2- میزان در آمد :

میزان در آمد باعث افزایش خواسته های افراد شده و در نوع پذیرش و رضایتمندی افراد از خدمات مختلف تاثیر مستقیم و بسزایی دارد .افراد متمكن در دارای توقعات مختلفی با افراد ضعیف تر جامعه می باشند . این نوع شاخص در میزان رضایتمندی تاثیر داشته و باعث نوع انتخاب افراد می شود . افراد دارای در آمد بالا خواستار آموزشی با كیفت اساتیدی توانا و امكانات بالای آموزشی می باشند

3- میزان آموزشگاههای هم ردیف :

در صورت وجود رقیب برای هر شغلی افراد صاحب مشاغل و سازمانها بر آن می آیند تا با ارایه خدمات با كیفیت باعث جذب مشتریان بیشتری شوند در صورت عدم رقیب افراد مجبور به استفاده از خدمات سازمان و سیستم مورد نیاز خود شده و اربابان این نوع سیستمها هم به جهت وجود مشتری رغبتی برای بالا بردن كیفیت ندارند

 

اهمیت رضایت مشتریان امروزه آن قدر به چشم می‌آید تا بدانجا كه دمینگ از پیشگامان كیفیت، كیفیت را با رضایت مشتری یكسان میداند. كاملاً واضح است كه ارتباط محكمی بین رضایت مشتری و بقای او وجود دارد. احساس مشتری نسبت به یك محصول/خدمت تعیین خواهد كرد كه آن محصول/خدمت در بازار موفق بوده است یا خیر. رضایت مشتری بازگشت سرمایه را تضمین می‌كند، این مشتریان هستند كه در ازای دریافت محصولات و خدمات به تولیدكنندگان آنها پول پرداخت می‌كنند و باعث سودآوری آنها می‌شوند. بدون دانستن خواسته‌های مشتریان ممكن است مشتریان تمایلی به مصرف كالا یا خدمات تولیدی از خود نشان نداده و عملاً سرمایه‌گذاری انجام شده به شكست منتهی شود. به بیان دیگر سرمایه‌گذاری‌ای اثربخش خواهد بود كه به نیازهای مشتریان توجه نماید زیرا هدف سرمایه‌گذاری جلب مشتری و فروش بیشتر (و نتیجتاً سود بیشتر) می‌باشد و طبیعی است در چنین شرایطی بهره‌وری سرمایه با برآوردن این نیازها بالا رفته و بازگشت سرمایه تضمین می‌گردد.


نظرات شما

نظرتان را با دیگران به اشتراک بگذارید

کلیدواژه ها:رضایتمندی مشتریان,رضایت مشتری